top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

MP OCR 2019 w liczbach

Przeszkodowo lubi liczby i statystyki. Poszperałem trochę w dostępnych wynikach i przygotowałem dla Was poniższe zestawienia dotyczące Mistrzostw Polski OCR 2019 i trochę z 2018 też. Jeśli czegoś brakuje, a warto byłoby nad tym się pochylić, to dajcie mi znać. W wolnej chwili coś się wyliczy, policzy, itp.Zaczynam z grubej rury i na sam początek zestawienie frekwencji 2019 vs 2018.


Frekwencja 2019: dane za b4sport

Frekwencja 2018: dane za sts-timing


Frekwencja

2019: 615 wszyscy; 279 Elite + AG

2018: 479 wszyscy; 434 Elite + AGTak więc wbrew temu co można było tu i ówdzie przeczytać frekwencja liczona jako udział wszystkich zawodników w rożnych zawodach (pamiętajmy jednak, że 1 zawodnik mógł wziąć udział np w 3 konkurencjach) wzrosła w stosunku do poprzedniego roku.


Trzeba zauważyć, że w 2019 doszły sztafety, których nie było w 2018, gdyby je odjąć to frekwencja byłaby bardzo, bardzo podobna. Jednak plany zdecydowanego zwiększenia liczby uczestników spaliły niestety na panewce - i trzeba z tego wyciągnąć wnioski (o planach mogliście przeczytać tutaj: https://www.przeszkodowo.pl/post/ii-mistrzostwa-polski-biegow-przeszkodowych-ocr-polska )


W oczy rzuca się jednak wyraźny spadek uczestników w kat Elite oraz AG. Największy spadek zaliczyła kat AG na długim dystansie z 219 do 85 zawodników. Szczerze to sam się zastanawiam czy to dobrze czy to źle. Może to i lepiej, aby w przyszłości o tytuł walczyła mniejsza ilość zawodników i biegła tylko jedna fala Elite, a przede wszystkim zadbać o to, aby więcej zawodników w kat.: JourneyMan, Open, Fali rodzinnej, Przyjaźni, Superbohaterów itp. wzięło udział, tak aby zrobić z Mistrzostw Polski prawdziwe święto całego środowiska OCR. Co o tym myślicie?


Patrząc wyłącznie na cyferki to wbrew pozorom obecne Mistrzostwa przyciągnęły zdecydowanie większą liczbę osób do formuły Open niż poprzednie (!). Uważam jednak, że to może być wynik zbyt dużej trudności biegu. Sporo osób, które mogły startować w Elite lub AG wybrały właśnie tą formę biegu, która zapewniała tą samą trasę za znacznie niższą cenę.


Summa summarum okazuje się więc, że to sztafety i kat. open wpłynęły na wzrost uczestników w stosunku do poprzedniego roku.


Czy jest więc się o co martwić? Mamy przecież trend wzrostowy, jest więc dobrze, no nie?


No niestety, nie. Moim zdaniem, jeśli kierunek jak największej liczby trudnych przeszkód zostanie utrzymany, to należy się martwić o frekwencję w przyszłym roku.


Wystarczy spojrzeć na poniższą statystykę doniesionych opasek na dystansie short.Skoro więc biegu nie udaje się ukończyć tak dużej liczbie zawodników z Elite (dot. kobiet) i AG, to co dopiero mają powiedzieć zawodnicy z Open? Brak satysfakcji z pokonania większości przeszkód odbiera przecież chęci do uczestnictwa.


Znalezienie idealnego balansu nie jest oczywiście proste, wymaga dokładnego planowania, ostrożnego działania...

A jednak po fali oburzenia po pierwszym dniu zawodów organizator postanowił z dnia na dzień zmniejszyć liczbę przeszkód i efekt był natychmiastowy.


Oto statystyki "opaskowe" z dystansu standard.
Aż chciałoby się powiedzieć: "Nie można było tak od razu?"


Na dziś Was (w tym OCR Polska) zostawiam z tymi statystykami i moimi przemyśleniami. Mam nadzieję, że będzie to fajna podstawa do dalszej dyskusji o kierunku rozwoju OCR w Polsce.


Dajcie również proszę znać w komentarzach na Facebooku co o myślicie o przedstawionych liczbach, moich wnioskach i przypuszczeniach. Z czym się zgadzacie lub w którym miejscu macie inne zdanie, inne wnioski. Porozmawiajmy dla dobra tej młodej, rozwijającej się i uwielbianej przez nas dyscyplinie sportu. 

Pozostałe artykuły dot. Mistrzostw Polski OCR 2019:


 
170 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page