top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Śląska Liga OCR 2020 - wywiad z organizatorami

Zostały już niecałe cztery tygodnie do rozpoczęcia Śląskiej Ligi OCR [ŚLOCR], która to wystartuje 5 stycznia w Katowicach. Z tej okazji porozmawiałem z głównymi organizatorami tego wydarzenia z Bartkiem Sztajerem [BS] oraz Piotrem Jastrzębskim [PJ]Przeszkodowo.pl: Cześć, jak fajnie znów się spotkać i pogadać o Śląskiej Lidze OCR 😊.

[BS,PJ]: Cześć, również i nam miło znów być tutaj u progu nowej edycji 😉.P: Drugi sezon ŚLOCR rusza już z początkiem stycznia 2020, ale zanim porozmawiamy o nowym, wróćmy na chwilę do starego. Jak wspominacie pierwszą edycję?


[BS,PJ]: Pierwsza edycja była dość spontaniczna, wręcz powiemy, że na wariackich papierach jak sobie przypomnimy organizację i przebieg niektórych wydarzeń. Cieszył nas pozytywny odbiór ludzi oraz atmosfera jaką potrafili sami stworzyć na zawodach. Niektórymi momentami brakowało tylko grilla do kompletu 😉. Wspominamy ją bardzo miło, była to też dobra lekcja, bo pierwszą edycję udało się zrealizować w domowy sposób. 

P: Jedną z nowości drugiego sezonu były wydarzenia "rozgrzewkowe", było ich w sumie trzy. Największym zaskoczeniem były zawody w Kuźni Damiana. Po pierwsze, mieliśmy bardzo mocną ekipę spoza Śląska, a dwa, zwycięzcą nie został nikt z uczestników poprzedniej edycji.


[BS,PJ]: Wydarzenia "rozgrzewkowe" miały parę rzeczy na celu. Miały pokazać miejsca warte uwagi na Śląsku pod kątem trenowania dla zawodników, miały też sprawdzić organizatorów, nowe przeszkody, zmienione koncepcje rozgrywania zawodów, autorski system pomiarowy z wynikami online LIVE czy też pokazać nowym zawodnikom, jak się bawimy i promować ligę. To chyba się udało.


Na pewno fajnie, że coraz bardziej rozpoznawalni zawodnicy z całej Polski (Jakub Zawistowski, Wojciech Borkowski, Mariusz Wiktorowicz - przyp. red.) pojawiają się na Lidze, podnosząc jej poziom, a nasi zawodnicy z powodzeniem konkurują z nimi. Liczymy, że będziemy ich gościć na regularnej Lidze, a przynajmniej w tych zawodach o charakterze bliższym NINJA/Arrow.


Patrząc na wyniki Challenge’u w Kuźni Damiana mamy po eliminacjach w pierwszej 5-tce 4 zawodników ze Śląska, dwóch od gospodarza obiektu, dwóch z Socios Silesia. Po finale wiadomo, że wygrywa reprezentant gospodarza, a na 2 i 3 miejscu plasują się zawodnicy z Socios. To jest dobry znak, ze możemy liczyć na zaciętą walkę podczas Ligi, gdzie nie ma z góry określonych faworytów i być może znów uda się odkryć perełki wśród nowych twarzy.P: Jakich jeszcze zmian mogą spodziewać się uczestnicy drugiego sezonu Ligi?


[BS,PJ]: Nadchodzące zmiany podzielilibyśmy na kilka obszarów. Pierwszy dotyczący formuły zawodów. Trzy pierwsze wydarzenia będą rozgrywane na salach zamkniętych i będą to zawody bez biegania, z podziałem na oddzielne konkurencje siłowe, kondycyjne i techniczne.


Trzy kolejne wydarzenia będą rozrywane na torach zewnętrznych. Będą to próby czasowe na torach naszpikowanymi przeszkodami, gdzie dodatkowo też będziemy biegać. Do tego, wprowadzamy wyścigi dla dzieci. Konkurencje, tory oraz zasady będą przygotowane w sposób, który gwarantuje każdemu uczestnikowi równą, dobrą i bezpieczną zabawę, niezależnie od jego poziomu sportowego zaawansowania czy predyspozycji fizycznych. Możliwość podnoszenia swojego poziomu, doping i wsparcie oczywiście w pakiecie 😊


Poprawiliśmy największe bolączki pierwszej edycji czyli liczenie, oczekiwanie i prezentację wyników. To jest chyba największa rzecz, jeżeli chodzi o sprawność i wygodę przeprowadzania zawodów zarówno dla sędziów jak i zawodników – system pomiarowy z prezentacją wyników LIVE on-line. Jest to dość spektakularne i nowoczesne rozwiązanie, które podnosi atrakcyjność zawodów, emocje oraz skraca czas oczekiwania na finały i dekorację najlepszych. Polecam odwiedzić stronę zobaczwyniki.pl.Po pierwszej edycji ogłosiliśmy ankietę w której zadaliśmy pytania zawodnikom, co by chcieli w kolejnej. Odpowiedź zawodników spowodowała, że wprowadzamy pamiątkowe medale dla uczestników. Dla obecnych na wszystkich wydarzeniach, będzie przygotowana specjalna tablica pamiątkowa, na której będzie można umieścić komplet medali i wyeksponować je w swojej prywatnej „ścianie chwały” 😉.


Za podium poszczególnych zawodów przewidziane jak zawsze będą drobne upominki od sponsorów w postaci gadżetów i voucherów oraz puchary. Nacisk kładziemy przede wszystkim na Ligę i zwycięzców Ligi. Główną zmianą tutaj jest przede wszystkim to, w jaki sposób chcemy nagrodzić i docenić ich ciężką pracę. Oprócz pucharów, upominków chcemy wprowadzić konkretne nagrody finansowe. Praktycznie wszystko w puli jest przewidziane dla zawodników i tylko dla nich.


P: Cena zawodów wzrosła i wzbudziła kontrowersje wśród osób pamiętających poprzednią edycję. Czym to jest spowodowane i co przychodzi w zamian?


[BS,PJ]: Rozumiemy pewną konsternację, ale wydaje nam się, że cena jest adekwatna do tego co jest w niej zawarte .

Po pierwsze, stawiamy na zawodników pakietowych zainteresowanych cała Ligą. W zeszłym roku start przedpłacony kosztował 35zł, dzisiaj dla zawodnika pakietowego jest to 59zł z groszami, a ta dodatkowa kwota to jest to co ludzie wskazali, że chcą otrzymać – medale i szybki system wyników.


Niestety taki super system to ogromny wkład czasu i ciężka praca przy jego tworzeniu, gdzie musimy się wspierać rozwiązaniami z zewnątrz. Projekt medali spersonalizowanych na każdy event i tablica pamiątkowa dla uczestników wszystkich edycji jest za darmo, ale same medale już są obciążeniem.


Nasz sport i forma Ligi nie jest ani masowa, ani medialna, więc udział wielkich sponsorów jest na chwile obecną marzeniem, a warto też zaznaczyć, że wszystkie miejsca i i wszystkie osoby zaangażowane w Ligę pracują charytatywnie ze względu na swoją pasję i chęci. Dziękujemy naszym stałym oraz nowym partnerom za bezinteresowne wsparcie!Opracowujemy taki przebieg zawodów, aby był on atrakcyjny od A do Z dla każdego startującego o czym już wspominałem wcześniej.

Naszym celem jest też uzyskać nagrody finansowe z tej puli dla najlepszych w Lidze i chcemy, aby te nagrody były atrakcyjne i konkretne. Oczywiście cały czas pracujemy, aby uatrakcyjnić pakiety startowe i same zawody, o czym będziemy informować na bieżąco. Mamy kilka asów w rękawie jeszcze 😉. Frekwencja oczywiście też będzie miała duże znaczenie.


Z innych rzeczy - wreszcie mamy już stronę WWW, e-rejestrację i nawiązaliśmy stałą współpracę z filmowcem i fotografem. Niedługo planujemy wprowadzić również obsługę płatności on-line. Takie czasy 😉


P: Czy możecie zdradzić jakie przeszkodowe gwiazdy zagoszczą na Śląskiej Lidze OCR? Czy możecie potwierdzić, że w trakcie Ligi nastąpi powrót Gosi Szarugi? Czy ponownie będziemy gościć Ninja OSPRO team?


[BS,PJ]: Czekamy na kilka ogólnopolskich gwiazd, które już zapowiedziały swoją obecność, zarówno męskich jak i damskich, zwłaszcza w drugiej części Ligowego sezonu. Wiemy, że wiele osób się interesuje i spogląda na naszą Ligę przychylnym okiem 😊

Może uda się zorganizować epickie batalie przeszkodowców. Żadnych innych informacji nie możemy potwierdzić 😉. Mamy też nadzieję, że Liga pomoże w zdobyciu wszystkich ogólnopolskich tytułów mistrzowskich w 2020 r. przez zawodników za Śląska!
P: A propos, krążą legendy, że poziom zawodników na Lidze to inny wymiar, dostępny wyłącznie dla krajowej czołówki, śmietanki polskich OCRowców/Ninja. Z jednej strony przyciąga to tych najlepszych, ale z drugiej może zniechęcać początkujących. Czym Liga chce przyciągnąć mniej zaawansowanych, co im możecie zaoferować? Pytam też pod kątem udziału dziewczyn, czy mają się czego obawiać, a może wręcz przeciwnie?


[BS,PJ]: Mówienie, że Liga jest tylko dla zaawansowanych to bzdura. Liga jest dla każdego i jest dopasowana do wszystkich, niezależnie od ich miejsca na sportowej ścieżce. To jest tak samo jak z biegami - czy to że są lepsi i szybsi powoduje, że Ty masz sobie nie dać rady na trasie? NIE! Konkurencje są tak zaplanowane, aby każdy czerpał z nich zabawę, miał szanse się czegoś nauczyć, porównać i ukończyć zawody z sukcesem. Jest to idealne miejsce, aby zacząć przygotowania przed sezonem.


Dziewczyny zachęcamy szczególnie do udziału - mamy dość szerokie grono reprezentantek płci pięknej z poprzedniej edycji, a konkurencje są skalowane dla Pań. Jeżeli się nie mylimy to właśnie na Śląskiej Lidze odkryliśmy wschodzące gwiazdy damskiej sceny OCR / Ninja (np.: Julia M. ;)) Czy może być lepsza rekomendacja?
P: Czy sama formuła zawodów będzie podobna? Tzn., że każdy event będzie się składał z eliminacji, a następnie finał? Czy ponownie zawodnicy mogą liczyć na zawody będące połączeniem crossfitu z Ninja i niekiedy z bieganiem?


[BS,PJ]: Wydaje się, że wyżej już poruszyliśmy tą kwestię, ale możemy to rozwinąć. Tak, zawsze będą eliminacje i zawsze będą finały. Nie zmienia się skład osobowy finałów, czyli 8 najlepszych Panów i 4 najlepsze Panie z eliminacji.


Sam przebieg poszczególnych wydarzeń będzie dość indywidualny i dostosowany do możliwości organizatora, ale scenariusze są dwa : pomieszczenia zamknięte to niezależne konkurencje eliminacyjne, tory zewnętrzne to próby czasowe na torze. Istotnym jest to, że przebieg eliminacji powinien być atrakcyjny dla uczestnika pod względem czasu trwania – nie będą to krótkie i łatwe czelendże. Na pewno trzeba wycisnąć z siebie wszystko, aby pomyśleć o dobrym wyniku.


Wprowadzamy też elementy wyrównujące szanse w przypadku prób siłowych, tak aby były dostosowane do indywidualnych parametrów wagowych zawodnika. Zawodnicy mogą liczyć na dużą wszechstronność i różnorodność w konkurencjach – będzie to nadal połączenie ninja, crossfitów, prób kondycyjnych oraz biegania.


Inspirujemy się trochę zawodami typu "HYROX" (seria niemieckich zawodów fitnessowych - przyp. red.) Kolejność zawodów i ich charakter jest wpasowany w cykl przygotowań do sezonu OCR - zaczynamy od bazowych sprawdzianów i przechodzimy do ścigania zasadniczego w formule bieg+przeszkody.P: W jaki sposób wyłonicie zwycięzcę całej Ligi? Czy znane już są zasady oraz punktacja?


[BS,PJ]: Zasady ligi są niezmienne od zeszłego roku. Za każde wydarzenie zbieramy punkty wg zajętego miejsca zgodnie ze skomplikowanym wzorem matematycznym :D. Na końcu sumujemy punkty odrzucając jeden, najsłabszy wynik z puli sześciu.


Zwycięzcami zostają Panie i Panowie z najwyższą ilością punktów. Tak samo drużyny. Przypominam, że wynik drużynowy to wynik 4. najlepszych osób z drużyny w danym wydarzeniu.P: Dzięki za rozmowę, powodzenia w organizacji i do zobaczenia 5 stycznia w Katowicach.


[BS,PJ]: Dziękujemy i do zobaczenia! Zapraszamy i liczymy na powtórkę z zeszłego roku!


 

Przydatne linki:

Profil na FB - fb.me/SlaskaLigaOCR


Relacje z zawodów:


Bonus - wywiad z Julią Maciuszek (modelka, akrobatka, członkini OSPRO Ninja Team):188 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page