top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Barbarian w sezonie 2022 wprowadza istotną zmianę dla Elity

Zaktualizowano: 8 sty 2022


Barbarian Race to w mojej opinii jeden z najważniejszych biegów przeszkodowych w naszym kraju, a Waszym zdaniem (według wyników corocznego plebiscytu OCR Polska) jest to najlepszy bieg, od wielu lat, dokładniej od 4, z rzędu.Barbarian nie boi się wprowadzać nowych rozwiązań, systemy opaskowe, kary czasowe, krótkie dystanse, nowe kategorie (patrz Opener), nagrody finansowe, nieobowiązkowe przeszkody typu “recovery”, “ultra warrior”, dodatkowe statuetki za ukończenie określonych ilości biegów podczas weekendu lub sezonu, czy ostatnio wprowadzona nowość bieg typu “Peak 28”.


Nie wspominając o odwadze we wprowadzaniu przeszkodowych nowości, które na innych biegach spowodowałyby protesty, tutaj powodują błyskawiczne wypełnianie się list startowych.Barbarian jest albo pierwszym lub jednym z pierwszych, którzy wprowadzają nowe standardy w naszym kraju. Konkurencja na pewno bacznie obserwuje ich rozwiązania i zobaczymy czy i jak szybko barbarzyńska nowość na sezon 2022 zostanie wprowadzona w innych biegach.


Bieg Barbarian przez swoje wyjątkowe przeszkody jest szczególnie uwielbiany przez kat. Elite. Organizator musiał tworzyć po trzy duże fale męskiej Elity, aby jakoś wszystkich chętnych pomieścić. To zawsze powoduje, że zawodnik wbiegający jako pierwszy na metę nie ma pewności czy wygrał, ponieważ musi poczekać czy jakiś nieznany do tej pory dzik z fali B czy C nie zgarnie zwycięstwa lub wbije się na podium.


W sezonie 2022 Barbarian ma na to rozwiązanie.


W sezonie 2022 następuje rewolucja w klasyfikacji.


W sezonie 2022 Barbarian wprowadza klasyfikacje wiekowe w Elite.


Będziemy więc mieć:


  • Fala PRO

  • Fala M1 (do 19 lat)

  • Fala M2 (od 20 do 29 lat)

  • Fala M3 (od 30 do 39 lat)

  • Fala M4 (od 40 do 49 lat)

  • Fala M5 (od 50 lat wzwyż)Fale będę startowały osobno, zawodnicy będą więc mogli się nawzajem pilnować.

Powyższa klasyfikacja będzie oczywiście obowiązywała też wśród kobiet.

Warto jeszcze dodać, że o przydziale do kat wiekowej będzie decydować rok urodzenia, a nie data.


W sezonie 2022 do fali PRO może się jeszcze zapisać każdy chętny, ale od 2023 zostaną już prawdopodobnie wprowadzone kwalifikacje.


Podsumowując, myślę, że to będzie fajne rozwiązanie, które uatrakcyjni widowisko. Od razu będzie wiadomo kto wygrał, kto stanie na podium. Nie oszukujmy się, tylko kilkanaście osób ma realne szanse na stanięcie na podium w tym biegu.


Dodatkowo dzięki takiemu podejściu osoby spoza Top 10 też będą mogły zawalczyć o podium, ale w klasyfikacji wiekowej.

Pamiętajmy też o tym , że to będą rozdzielne kategorie i nawet jeśli ktoś z fali np M2 będzie miał lepszy czas niż w PRO, to nie zmienia to kolejności na podium w PRO.


Nie jest to oczywiście rewolucja na miarę wynalezienia koła, takie kat. wiekowe ma już wprowadzone Spartan. Skoro jednak Spartana nie będzie w tym roku w Polsce, to ciekawe czy Barbarian będzie jedynym biegiem z tego typu podziałem kat. w Elite?


Co o tym myślicie?

Widzicie jakieś wady takiego rozwiązania?

Podoba Wam się czy wolicie, żeby pozostało tak jak do tej pory?


P.S. przy okazji przypominam, że najbliższy Barbarian już w kwietniu, dokładniej 22, 23, 24 kwietnia w Ustroniu. Zapisy tutaj https://www.barbarianrace.pl/

 

Jeśli treści w tym artykule były dla Ciebie przydatne i sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją twórczość, możesz to zrobić wspierając mnie kawą. Przyda się, większość tekstów powstaje w nocy :). Z góry dzięki za wsparcie i do zobaczenia na zawodach.


 

842 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page