top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Anton Fomenko - Ninja World Champion - "Wszyscy spadamy" - wywiad

Zaktualizowano: 10 maj 2020

Przede wszystkim muszę powiedzieć, że bardzo się cieszę, iż Anton zgodził się, kiedy poprosiłem go o krótki wywiad. Chciałbym też dodać, że ten facet okazał się niesamowicie sympatyczny i zabawny. Pomimo zdobycia tytułu Mistrza Świata Ninja, pozostał naturalny i traktuje innych z pełnym szacunkiem. Woda sodowa absolutnie nie uderzyła mu do głowy. Panie i Panowie poniżej wywiad z Antonem FomenkoPrzeszkodowo.pl (P.): Cześć Anton.

Anton Fomenko (A.F.): Cześć Jacek.


P.: Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy i wdzięczny, że zgodziłeś się na ten wywiad dla polskich fanów OCR i Ninja.

A.F.: Ja też! Cieszę się, że możemy porozmawiać.


P.: Anton, po raz pierwszy spotkaliśmy się kilka tygodni temu w Ustroniu podczas Barbarian Arrow, ale zanim o tym porozmawiamy, cofnijmy się nieco w czasie. Urodziłeś się w Rosji, w Nevinnomyssk, jakie były twoje pierwsze pasje sportowe, co robiłeś wcześniej zanim zostałeś ninja?

A.F.: Zgadza się! Zacząłem uprawiać gimnastykę, gdy miałem 7 lat, ale złamałem kolano… Wróciłem do treningów kiedy miałem 17 lat, a po służbie w marynarce wojennej, pracowałem w rosyjskim cyrku przez 3 lata jako akrobata.


P.: Kiedy i gdzie było twoje pierwsze spotkanie z czymś, co można by nazwać aktywnością Ninja?

A.F.: Pierwsze doświadczenie miało miejsce podczas pierwszego sezonu Ninja Warrior Russia.P.: Pamiętasz kiedy to miało miejsce? Jak daleko zaszedłeś? Czy próbowałeś swoich sił w kolejnych edycjach?

A.F.: To był rok 2017. Doszedłem do finału drugiego etapu, do tego miejsca dotarło tylko 5 osób. Niestety nie, ciężko pracowałem, aby być gotowym na sezon 2, ale potem wyjechałem do USA, więc nie mogłem przyjechać.


P.: Dokładnie. Na twoim Instagramie (@fomajc) oprócz wielu postów z Rosji jest też mnóstwo z USA, powiedz nam dlaczego, jak i co tam robisz? 😊

A.F.: Po prostu zakochałem się w Ninja Warrior. Postanowiłem więc uczyć się od bardziej doświadczonych i profesjonalnych sportowców ninja w USA.


P.: Wow, tak po prostu? To się nazywa podążać za marzeniami! Czy miałeś więc okazję poznać tych bardziej znanych amerykańskich ninja?

A.F.: No tak. To było jednocześnie i trudne, i łatwe. Po prostu będąc tam poszedłem na przypadkową siłownię i zacząłem rozmawiać z ludźmi. Moja kariera ninja w USA rozpoczęła się od poznania niesamowitej postaci Marka Antioquia - brał udział w kilku sezonach ANW. Ja byłem testerem torów w 4 miastach, rywalizowałem w finałach NNL sezon 4 (National Ninja League - przyp. red.), w zawodach UNX, tak więc poznałem ich prawie wszystkich! Ale przede wszystkim na moją karierę ninja wpłynęli Mark (@aspiring_human) i Sean Bryan (@papalninja).P.: Czy możesz zdradzić, w jaki sposób zarabiasz na życie będąc w USA?

A.F.: 90% to moje oszczędności zgromadzone w ciągu ostatnich 5 lat. Sprzedałem również swój samochód. Nadal mam trochę przychodów z trenowania, gdy jestem w Rosji, ale to jest wszystko! Dlatego powiedziałem, że to było łatwe i super trudne w tym samym czasie. Oszczędzałam pieniądze na zakup mieszkania, ale zdecydowałam, że kupię je, kiedy będę stary.


P.: Muszę zapytać o twoje doświadczenia z Ninja Warrior. Jak powiedziałeś, jesteś testerem torów w USA. Czy możesz powiedzieć, jak zdobyć tą pracę marzeń? Jakie są jej zalety i wady?

A.F.: To dość trudne pytanie, ponieważ to działa trochę inaczej. Testowanie torów w ANW to po prostu wolontariat. Ludzie, którzy nie otrzymali zaproszenia do udziału w programie, ale nadal chcą pobawić się na torze, mogą zgłosić się, przyjść i przetestować prawdziwy tor. To jak inwestowanie w swoją karierę ninja.


P.: Czy udało Ci się również spróbować swoich się jako zawodnik w programie?

A.F.: Niestety mam zakaz do 2020r.


P.: Ok, to jak długo obowiązuje takie "wykluczenie"?

A.F.: Nie możesz występować jako zawodnik ANW jeśli jesteś testerem torów. Myślę, że musi minąć 2 lata od zakończenia pracy testera abyś mógł wystartować. Testowanie torów to dla mnie część przygotowań. To rodzaj wolontariatu. Z drugiej strony, jeśli jesteś najlepszym testerem danego dnia, dostaniesz odznakę "Top Tester". Możesz dodać ją do przesłanego filmu w ramach zgłoszenia, aby produkcja wiedziała, że pomogłeś i daje to prawie 100% szansy, że będziesz uczestniczył w następnym sezonie.P.: W tym roku wygrałeś Mistrzostwa Świata Ninja FISO w Moskwie. Jakie są twoje wrażenia z tego wydarzenia?

A.F.: To było niesamowite! Świetny, szybki tor. Przeszkody wysokiej jakości. Poznałem dużo nowych ludzi i było dużo zabawy!


P.: Patrząc na Top 10 z tego wydarzenia, wygląda to prawie jak Mistrzostwa Rosji, czy Rosjanie są aż tak dobrzy w stylu Ninja? Jaki jest poziom Ninja w USA w porównaniu do Rosji lub Polski?

A.F.: Z pewnością rosyjscy sportowcy mieli niewielką przewagę pod tym względem, ponieważ rywalizowali u siebie. Format ninja to co innego niż OCR. Tu nie ma biegania. Równowaga i przeszkody tylko na górną część ciała. Hej, to są zawody ninja. Trudno tu porównywać sportowców. Każdy może spaść gdziekolwiek. Nie możesz robić ninja i oczekiwać, że zawsze wszystko wyjdzie. Wszyscy spadamy.P.: Wracając do twojej niedawnej wizyty w Polsce, zdaje się, że zostałeś zaproszony przez Jakuba Zawistowskiego, miałeś okazję rywalizować w Barbarian Arrow w Ustroniu, a także odwiedziłeś Centrum OSPRO pod Warszawą. Jakie są twoje wrażenia?

A.F.: O! To świetna historia! Jako pierwszy napisał do mnie Paweł Murawski. Zaczęliśmy korespondować przed Ninja Warrior Polska. Potem przedstawił mnie Jakubowi przed Mistrzostwami Świata w Moskwie i tam spotkaliśmy się z Jakubem. Później planowałem podróż do Europy i postanowiłem ich odwiedzić, a oni pomogli mi wziąć udział w zawodach Arrow. To był niesamowity zbieg okoliczności! OSPRO to świetny plac zabaw i piękne miejsce! Wielkie podziękowania dla Adriana Piórkowskiego. Wykonał imponującą robotę! Bardzo się cieszę, że w tym roku mogłem być w Polsce. Świetne doświadczenie, piękne miejsca i niesamowici ludzie!P.: Anton, dziękuję bardzo za poświęcony czas i podzielenie się tymi historiami, to było niesamowite, naprawdę.

A.F.: Cała przyjemność po mojej stronie! Dziękuję za zaproszenie!


P.: Mam jeszcze jedno dodatkowe pytanie, mogę? Jaki był najdłuższy dystans jaki kiedykolwiek przebiegłeś bez przerwy?

A.F.: W Rosji służenie w armii jest obowiązkowe, więc mieliśmy tam dużo biegania. Nie jestem pewny. To było jakiś czas temu…P.: Ok, to ...w ciągu ostatnich trzech lat? 😉

AF. Nie biegam na duże odległości. Mogę powiedzieć, że 800 m na Arrow to był mój najdłuższy dystans! Kiedyś biegałem po 12 km pracując w cyrku, żeby stracić trochę wagi, ale nie w zawodach.


P.: Jeszcze raz dziękuję i mam nadzieję, że zobaczymy się w 2020 r. Wszystkiego dobrego.

A.F.: Nie ma za co! Mam nadzieję, że zobaczymy się wkrótce! Najlepsze życzenia i miłego dnia! 

BONUS:

Poniżej informacje o Antonie, których szukacie w Google:


Anton Fomenko:

Data urodzenia: 04.04.1989

Wiek: 31 lat (w 2020)

Wzrost: 178 cm / 5'10 ft

Waga: 77 kg / 170 lb

 

Jeśli chcesz śledzić Antona na jego social mediach, możesz to zrobić na:

Instagram: @fomajcWszystkie zdjęcia pochodzą z konta Antona na Instagramie.

744 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page