top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Ninja World Cup Europe - organizatorzy odpowiadają na Wasze pytania - zapisy, zasady, kategorie, itd

Zaktualizowano: 17 lut 2023

W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Ninja World Cup Europe - odbędzie się w Polsce, a dokładniej w Świeciu k. Bydgoszczy w dniach 19-21 maja 2023. Za jego organizację odpowiedzialni będą KolekTYw.Ninja oraz Ospro.pl. I to właśnie z osobami stojącymi za tymi projektami, czyli Grzegorzem Niecko oraz Adrianem Piórkowskim rozmawiałem o tym, co nas czeka podczas tych zawodów. Poniżej znajdziecie zbiór pytań i odpowiedzi, kompendium wiedzy o tych zawodach. Zapraszam.
1. Tor szybkościowy czy techniczny?

Tor będzie szybki i jednocześnie techniczny. Oznacza to, że będzie trudniejszy niż tor typu OCR 100, należy spodziewać się np. skoków. Nie będzie jednak przeszkód typu "salmon ladder", które spowalniają przejście. Tor ma wymuszać szybkie przejście do przodu i będzie ustawiony w linii prostej (korekta: tor będzie ustawiony w kształcie litery "L" lub "U", ale nie będzie opcji zawracania, skracania, itp.). Organizatorzy zdradzili, że chcąc zająć dobre miejsce, należy posiąść umiejętność skoków "na strzała".


Tor dla dzieci będzie podobny do tego dla dorosłych. Będzie oczywiście dostosowany do ich możliwości fizycznych.


2. Zasady pokonywania toru.

Zasady pokonywania toru będą takie same dla wszystkich zawodów Ninja World Cup na świecie i są ustalane przez World Obstacle (aka. FISO). Każdy zawodnik będzie miał dwa podejścia do toru. W ramach każdego z przejść zawodnik może popełnić jeden błąd, wtedy wraca na początek przeszkody, na której błąd popełnił. Druga "skucha" powoduje zakończenie próby.


Tor będziemy pokonywać w parach, o klasyfikacji decyduje jednak wyłącznie czas pokonanie toru, miejsce w parze nie ma znaczenia.


Po eliminacjach nastąpią Finały (po cztery osoby), na lekko zmodyfikowanym torze. W zależności od frekwecji mogą pojawić się też półfinały.


Zasady dla "kidsów" będą takie same jak dla dorosłych.


3. Przeszkody standardowe narzucone przez FISO czy takie jak na Ninja Series?

Zasady pokonywania toru są narzucone, ale przeszkody już nie. Nie ma też katalogu przeszkód. O ich doborze decydują poszczególni organizatorzy. W wypadku tych zawodów przeszkody będą pochodziły z portfolio OSPRO.


4. Kto może się zapisać?

Zapisać może się każdy. Nie ma żadnych potrzebnych "kwalifikacji", aby się zapisać. Trzeba jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona i będzie decydowała kolejność zapisów i wpłat. Dotyczy to w szczególności kategorii PRO (szczegóły poniżej).5. Jakie są kategorie ?

Dla dorosłych przewidziano trzy kategorie:

  • Open

  • Pro

  • Masters

Open jest przeznaczone dla każdego chętnego w wieku 18-39 lat (decyduje rocznik - będzie to potwierdzone w regulaminie, który ukaże się najpóźniej w dniu startu rejestracji). Masters to oczywiście kategoria dla osób, które mają lat czterdzieści lub więcej.


Kategoria Pro wymaga szerszego wyjaśnienia.

Tutaj pierwszeństwo mają reprezentacje narodowe. Reprezentacje będą składać się z pięciu osób i są wybierane przez stowarzyszenia narodowe. W przypadku Polski to reprezentacją będzie ta sama grupa osób wybranych jako reprezentacja na Mistrzostwa Europy OCR100. W przyszłym sezonie mają to już być dwie osobne reprezentacje.


Oprócz reprezentacji narodowych mających zagwarantowane miejsce, to w ramach dostępnych miejsc, będzie jeszcze możliwe zapisanie się do kat. Pro przez osoby, które mogą pochwalić się sukcesami w zawodach Ninja, a nie zostały wybrane do reprezentacji. Ilość tych miejsc zależy oczywiście od ilości zgłoszonych reprezentacji, więc w tym momencie ciężko jest określić ich dokładną ilość.


Pamiętajcie, o udziale będzie decydować kolejność rejestracji.


Jeśli chodzi o kategorię dla dzieci, to przewidziano następujące kategorie:

7-8, 9-10, 11-12, 13-14, 15-16, 17-18. Tutaj nie ma podziału na pro i open.


6. Jakie kwalifikacje można zdobyć na Ninja World Cup Europe?

To skomplikowane :) Oficjalnie na tych zawodach nie zdobędziecie kwalifikacji na Mistrzostwa Europy oraz Świata na OCR100. Z drugiej strony FISO może takie kwalifikacje przyznać na podstawie wyników tych zawodów jako "dzikie karty". Może, ale nie musi.


Kwalifikacje, które z pewnością możecie wywalczyć, to udział w przyszłorocznych finałach tego cyklu. Miejsce finału jest jeszcze objęte tajemnicą, ale z min chłopaków wyczytałem, że daleko nie powinniśmy mieć.


7. Czy będzie transmisja z zawodów?

Tak, transmisja będzie. Na takim poziomie, jaki znamy z zawodów Ninja Series. Transmisja będzie dostępna za darmo dla wszystkich.


8. Ile będzie kosztował udział w zawodach? Kiedy zapisy?

Ceny zostały narzucone od górnie za strony FISO. Wyniosą one 99 Euro w pierwszym etapie zapisów, później jeszcze wzrosną. Cena jest wysoka, organizatorzy mają tego świadomość, dlatego wynegocjowali sporą obniżkę i w pierwszych 24 godzinach zapisów, cena dla zawodników z Polski wyniesie 69 Euro.


Ceny i płatność dla zawodników z Polski będzie w złotówkach.

Ceny dla Kidsów będą takie same jak dla dorosłych.


Zapisy ruszają 20 lutego o godzinie 18 poprzez stronę Ninja Series.


9. Harmonogram zawodów

Wstępny plan wygląda następująco. W piątek odbędą się eliminacje dla dzieci i młodzieży, a finały w sobotę rano. W sobotę od południa eliminacje mężczyzn, które potrwają do niedzielnego popołudnia, finały w niedzielę wieczorem. 

Przedstawiłem Wam moim zdaniem najważniejsze kwestie omówione podczas live'a. Jak macie czas i ochotę to odsyłam Was do obejrzenia jego zapisu, gdzie poruszonych zostało jeszcze kilka dodatkowych tematów. Link do zapisu Live'a.


355 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page