Formuła MORE zadebiutuje 14 czerwca w Łodzi - pytania i odpowiedzi
- Jacek - Przeszkodowo.pl
- 9 cze
- 5 minut(y) czytania
Abyście jeszcze lepiej wiedzieli, czym jest MORE Poland, czego się spodziewać podczas najbliższego wydarzenia, skąd wywodzi się ten pomysł, kto stoi za jego organizacją, kiedy będą kolejne wydarzenia, jakie są plany na przyszłość itd., itp. przygotowałem dla Was artykuł w postaci pytań i odpowiedzi z organizatorami MORE Poland.
Przeszkodowo.pl: MORE jest określany jako "nowy format" i "rewolucyjny projekt". Skąd wziął się pomysł i co było główną inspiracją do odejścia od tradycyjnych modeli biegów przeszkodowych na rzecz nowej formuły?
MORE: W Polsce niemal każde większe miasto organizuje swój bieg. Mają one podobny format i specyfikę. Zależało nam na stworzeniu wydarzenia, które będzie w sposób wyraźny wybijało się na tym tle. Będzie wyjątkowe. I tak powstał zamysł stworzenia MORE – projektu, który jest czymś więcej niż bieg terenowy i miejski z przeszkodami. W rzeczywistości MORE jest narzędziem do budowania wspólnoty. Celem jest nie tylko stopniowe budowanie formy fizycznej uczestników, ale także odporności na stres wynikający z rywalizacji, walka z ograniczeniami, motywacja do wysiłku (nie tylko sportowego, ale też w każdym obszarze życia). Najważniejsze wyróżniki, charakterystyczne wyłącznie dla cyklu MORE polegają na tym, że formuła biegu opiera się na 4 trasach biegowych o różnych stopniach trudności oraz 4 strefach z przeszkodami (trasy i strefy występują naprzemiennie), przeszkody skupione są w jednym miejscu (4 strefy wynikają z różnego poziomu trudności) a skutkiem niepokonania przeszkody/ przeszkód jest kara czasowa, naliczana automatyczne przez system pomiaru, podczas opuszczania strefy przez zawodnika.
Ponadto start do biegu odbywa się w małych falach startowych (maksymalnie do 12 osób), kategorie biegów mają narastający poziom trudności, długości i liczby przeszkód (poziomy od 1 do 5) a start i zakończenie biegu są identyczne dla wszystkich uczestników. Na początku zawodów jest to zjazd z podestu – tzw. Landing a na końcu dwie dodatkowe przeszkody umieszczone tuż przed metą: Laser zone (strzelanie z pistoletu używanego w pięcioboju nowoczesnym) oraz More UP (pochyła ściana z liną ułatwiającą wejście), po których pokonaniu zawodnicy wbiegają na linię mety.

Jakim doświadczeniem w organizacji biegów OCR może pochwalić się zespół stojący za MORE ?
OCR Events organizuje największe w kraju zawody przeszkodowe od 2010 roku. Wśród nich są Bieg Morskiego Komandosa (i Małego Komandosa), Biegun OCR Race, Mud Race, OCR 100, Mistrzostwa Polski OCR i Mistrzostwa Europy OCR. Posiadamy największą w kraju bazę sprzętową do budowy torów i przeszkód. Współpracujemy z wojskiem i jednostkami specjalnymi. Za nami jest więc 15 lat doświadczenia. Jesteśmy profesjonalistami i wciąż pasjonatami. Unikalny format projektu MORE polega na tym, że inspirowany jest klasycznymi torami selekcyjnymi, ale przystosowanym do realiów przestrzeni miejskiej.
MORE został zaprojektowany tak, aby "rósł" razem z uczestnikiem, od poziomu 1 do 5. Omówmy więc poszczególne poziomy. Czym one się od siebie różnią?
Każda edycja MORE zawiera te same, powtarzalne parametry ścieżek biegowych i przeszkód, a więc system umożliwia mierzenie się z coraz trudniejszymi formułami w kolejnych edycjach wydarzenia. I tak:
MORE 1 ma długość 2 km i 15 przeszkód. To najkrótsza formuła rywalizacji. Jest dostępna od 10 roku życia. Dopuszczalny jest bieg wspólny dorosłego z osobą niepełnoletnią. Poziom 1 składa się z czterech pętli biegowych po 500 m każda. W czterech strefach taktycznych zawodnik pokonuje po 3 przeszkody dedykowane dla pierwszego stopnia trudności.
MORE 2 ma długość 4 km i 20 przeszkód. Formuła dostępna jest od 16 roku życia. Zawodnik pokonuje cztery pętle biegowe po 1 km oraz cztery strefy taktyczne, po 4 (maksymalnie 5) przeszkód w każdej strefie. Utrudnienia dopasowane są do poziomu drugiego.
MORE 3 ma długość 8 km i 25 przeszkód. To wymagająca formuła o średnim stopniu trudności. Składa się z czterech pętli biegowych po 2 km oraz 25 przeszkód podzielonych na cztery strefy taktyczne. W każdej strefie znajduje się 4 (maksymalnie 5) przeszkód.
MORE 4 ma długość 12 km i 30 przeszkód. To zdecydowanie trudna próba, nawet dla dobrze przygotowanych zawodników. Składa się z czterech pętli biegowych po 3 km każda oraz czterech stref taktycznych; w każdej z nich znajduje się 7 przeszkód. Ich pokonanie wymaga siły, zręczności, techniki i dobrego przygotowania zawodników.
I wreszcie MORE 5 ma długość 21 km i zawiera 40 przeszkód. To najtrudniejsza formuła zawodów. Zawodnicy pokonują cztery pętle po 5 km każda oraz 4 strefy taktyczne; w każdej przygotowano do 10 przeszkód. Aby je pokonać trzeba wykazać się wytrzymałością, siłą i determinacją. Ukończenie MORE 5 jest równoznaczne z doskonałym przygotowaniem psychicznym i fizycznym.

Jakie są zasady dotyczące biegu, przeszkód, kar, itp.?
Podstawą klasyfikacji w zawodach jest elektroniczny pomiar czasu wykonany za pomocą otrzymanego w biurze zawodów chipa. Na starcie, punktach kontrolnych oraz mecie biegu będą znajdować się maty kontrolne, które odnotują pojawienie się zawodnika. Aby zostać sklasyfikowanym, uczestnik musi być odnotowany na wszystkich punktach kontrolnych.
Gdy któraś z przeszkód w strefach taktycznych okaże się niemożliwa do pokonania przez zawodnika, sędzia (obecny przy każdej przeszkodzie) skieruje uczestnika do specjalnej bramki, w której automatycznie zostanie doliczony czas do wyniku końcowego. Do każdego segmentu zawodnik podchodzi tylko raz. Nie ma rund karnych. Zawodnicy mogą sobie pomagać.
Czy ten format zawodów i zestaw przeszkód był testowany przed pierwszą edycją w Łodzi?
Tory i przeszkody zostały przetestowane przez grupy zawodników w różnym wieku i poziome sprawności. Sprawdzane były różne opcje w celu przyjęcia najlepszych rozwiązań zarówno dla uczestników jak i widzów.
Ukończenie najtrudniejszego poziomu, MORE 5, daje możliwość startu w selekcji MORE SOF. Czym dokładniej będzie ta selekcja i jakie wymagania będzie stawiać uczestnikom?
Osoby, które ukończyły MORE 5 mogą zmierzyć się z ekstremalnym MORE SpecRun. Jest to bieg preselekcyjny, który otwiera drzwi do 48-godzinnej, intensywnej próby charakteru, inspirowanej selekcją do jednostek sił specjalnych. To wyzwanie dla ludzi odważnych i ambitnych – tych, którzy chcą przesunąć granice własnych możliwości, zarówno w pojedynkę, jak i w zespole. Zawodnik startuje w kamizelce taktycznej, dodatkowo ma do wykonania 2 zadania intelektualne. Kategoria SpecRun dedykowana jest żołnierzom Wojska Polskiego.

Nazwa "Military Obstacle Race Events" wskazuje na militarne inspiracje. W jakim stopniu ten militarny charakter będzie obecny w atmosferze biegu?
Stylizacja wojskowa jest charakterystyczna dla wszystkich wydarzeń cyklu MORE. Wiąże się to z historią biegów organizowanych przez OCR Events. Na przykład bieg Morskiego Komandosa powstał z udziałem JWS FORMOZA, jedynej w Polsce jednostki specjalizującej się w operacjach morskich i przybrzeżnych, która prowadzi działania dywersyjne i rozpoznawcze. Inspiracje wojskowe widoczne są i będą w kolejnych wydarzeniach cyklu, m.in. poprzez towarzyszące MORE wystawę sprzętu wojskowego czy udział jednostek specjalnych. Chcemy bowiem promować służbę w armii, wzmacniać poczucie dumy narodowej i patriotyzmu. Naszym celem jest także edukacja, dzięki której można lepiej zrozumieć, jak wyglądają zadania żołnierzy w czasach pokoju, ale także jak istotna jest siła Wojska Polskiego i obronności.
Co poza samą trasą będzie czekało na uczestników i kibiców w miasteczku zawodów?
Oprócz wcześniej wspomnianej wystawy sprzętu wojskowego oraz stoiska jednostki specjalnej będzie także strefa dla dzieci, oraz ścianka wspinaczkowa. W obszarze wydzielonym dla najmłodszych, poprzez zabawę i w przyjaznej atmosferze promujemy ekologię. Wykorzystywane naturalne materiały jak drewno i piasek tworzą przestrzeń przyjazną dla natury. Realizowane poprzez gry i konkursy programy edukują, są związane z przyrodą i jej ochroną. Dużą uwagę poświęca się też segregacji odpadów i wykorzystaniu zabawek i ubrań w procesie recyklingu.
Natomiast nasza ścianka wspinaczkowa jest przeznaczona dla osób w każdym wieku. W przypadku dzieci wspiera ich rozwój fizyczny i motoryczny. Niezależnie od poziomu zaawansowania zachęcamy do korzystania ze ścianki, gdyż jest ona wskazana dla osób, którym zależy na utrzymaniu dobrej formy − to doskonały sposób na trening sprawności, koordynacji ruchowej i zwinności.
Jeśli chodzi o pozostałe udogodnienia, to w biurze zawodów każdy uczestnik może pozostawić depozyt. Zakładamy, że powstaną także przebieralnie i prysznice. W przypadku kibiców warto podkreślić, że widowiskowa formuła eventu umożliwia im obserwację i motywowanie biegaczy we wszystkich strefach wyścigu.
Pierwsza edycja odbędzie się w najbliższą sobotę w Łodzi. Czy macie już plany dotyczące organizacji zawodów MORE w innych lokalizacjach w Polsce lub za granicą w przyszłości? Czy rozważacie stworzenie ligi wydarzeń MORE?
Po zawodach w Łodzi (14 czerwca) kolejne zaplanowane są na 14 września b.r. w Gdyni oraz 5 października na Śląsku (rozważamy różne opcje lokalizacji). Wiemy już, że łódzki projekt zostanie powtórzony 13 czerwca 2026. Naszym długoterminowym celem jest organizacja cyklicznego wydarzenia w różnych punktach w kraju. Jednak gdzie i kiedy – o tym jeszcze za wcześnie mówić. Oczywiście myślimy też o przeniesieniu MORE poza granice kraju. Mamy możliwości techniczne i potencjał organizacyjny, więc z optymizmem patrzymy w przyszłość.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką MORE Poland.
Strona www i zapisy: https://more-poland.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/morepolandPL
Instagram: https://www.instagram.com/morepoland/
Comments