top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Mistrzostwa Polski OCR 2022 - FAQ - odpowiedzi na Wasze pytania

Hej, hej przeszkodowcy - już w najbliższą sobotę rozpocznie się święto polskiego OCRu - Mistrzostwa Polski OCR w Sopocie organizowane przez OCR Polska. Niedawno z tej okazji odbył się u mnie live, na którym rozmawiałem z Grzegorzem Brandtem o tej imprezie tzn. ja czytałem Wasze pytania a on odpowiadał. Pomyślałem, że dobrze będzie jak spiszę pytania i odpowiedzi w formie artykułu, tym bardziej, że było to bardzo wartościowe spotkanie. Bez zbędnej zwłoki oto zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących zbliżających się Mistrzostw Polski OCR 2022.Dlaczego tak drogo?

To będzie event, który stawia na jakość pod każdym względem, a to niestety kosztuje. Trzeb też pamiętać, że na MPOCR mamy przeszkody od wielu organizatorów, a ich transport, wypożyczenie, montaż generuje dodatkowe koszty.


Dlaczego nie będzie OCR100?

Po pierwsze Ninja/OCR100 to już osobna dyscyplina, osobni zawodnicy, osobne drużyny. Inna kwestia to sprawa logistyki. Ważna informacja jest taka, że Mistrzostwa Polski OCR100 jeszcze w tym roku odbędą się jako osobna impreza, a nie jako coś dodatkowego do Mistrzostw OCR na dłuższych dystansach.


Dlaczego jest podział na Elite i Age?

Krótkie wytłumaczenie jest takie, że takie są standardy europejskie i światowe w tym sporcie. Przy okazji pamiętajmy, że tytuł Mistrza Polski zdobywamy tylko w kat. Elite. Zwycięzcy kat. Age nie zdobywają tytułu mistrzowskiego.


Czy startując na dystansie Short, będzie możliwość wystartowania w sztafecie?

Jak wygląda Harmonogram?

Tak, będzie taka możliwość. Harmonogram zostanie tak ustawiony, że biegi nie będą z sobą kolidować. W sobotę trasa Short zostanie zamknięta około godziny 12. Potem nastąpią biegi Kids i tu zmiana w stosunku do roku 2021, dekoracja Kids od razu po zakończeniu tej części imprezy. Od 15:30 zaplanowano start Sztafet. Po 17 ceremonia dekoracji. W niedzielę odbędzie się wyłącznie rywalizacja na dystansie Standard 12 km, nie będzie tu więc żadnych konfliktów. W sobotę wieczorem zaplanowano jeszcze imprezę integracyjną, dlatego też start w niedzielę nastąpi później niż w sobotę ;)Czy będzie również dekoracji Ligi OCR?

Tak, będzie. W niedzielę razem z dekoracją dystansu Standard około godziny 14:30. Oprócz dekoracji Elite, Ligi OCR, oczywiście będzie też dekoracja kat. wiekowych, zarówno w sobotę jak i niedzielę. Dekoracji w kat. Open nie przewidziano.


Ile kilometrów będą miały trasy poszczególnych biegów?

Trasa Short będzie miała równo 3009 metrów, a na niej19 przeszkód. Kidsy - około 1200 metrów, 10 przeszkód technicznych plus "potykacze". W niedzielę na dystansie 12 km możecie spodziewać się trzydziestu przeszkód.


Jaki jest profil trasy?

Trasa płaska, bez podbiegów, szybka, dynamiczna.Czy należy się spodziewać Combosów? Jakie będą przeszkody?

Przeszkody zostają dostosowane do szybkiej trasy i będą równie dynamiczne jak ona. Nie należy się spodziewać długich, trudnych combosów. Łącznie będzie około 30 przeszkód: 11 z Bieguna, 5 z Barbarian Race, 2 od Ninja Craft Sebastian Kasprzyk, 3 konstrukcje Extreme Construction oraz 2 od Toroza, 1 od Adrenaline Rush oraz dwie od OCR Polska. Przeszkody będą równomiernie rozłożone na trasie.


Jak będzie wyglądać Sztafeta?

kolejność zmian będzie w tym roku inna niż w poprzednim. Zaczniemy od zmiany siłowej na dystansie około jednego kilometra. Następnie zmiana biegowa, która obiegnie pobliski hipodrom i ma liczyć 3,14 kilometra. Ostatnia zmiana to zmiana techniczna - około 1,5 kilometra. Wszystkie zmiany siłowa/biegowa, biegowa/techniczna oraz wspólna odbędzie się w jednym miejscu. Końcówka, podobnie jak rok temu, będzie to bieg z belką z jednym zawodnikiem zawieszonym na niej. Belkę będziemy jednak odrzucać wcześniej, przed przekroczeniem linii mety.


Kto będzie sędzią głównym?

Sędzią głównym będzie Katarzyna Budzisz, która była piastowała tę rolę na pierwszych Mistrzostwach Polski OCR. Warto dodać, że zgłosiło się bardzo dużo licencjonowanych, doświadczonych sędziów chętnych do pracy na tym wydarzeniu. Obstawa sędziowska będzie więc na wyjątkowo wysokim poziomie, co gwarantuje wysoką jakość również w tym aspekcie.Czy będą ułatwienia dla Juniorów (kobiet)?

Przeszkody są tak dobrane, aby nie stanowiły problemów również dla Juniorów, więc na przeszkodach technicznych nie ma przewidzianych ułatwień. Obecnie jest trend, aby przeszkody były szybkie i dynamiczne. Najdłuższą przeszkodą będzie Multirig od Extreme Construction o długości 12 metrów. LowRig będzie miał 9 metrów, a większość technicznych przeszkód 6 metrów.

Natomiast jeśli chodzi o przeszkody siłowe, to tutaj jak najbardziej przewiduje się ułatwienia dla Juniorów w postaci mniejszych obciążeń.

Obciążenia dla kobiet również będą odpowiednio mniejsze, dotyczy to również Sztafety.


Czy wszystkie przeszkody będą jednokrotnego podejścia?

Nie. Przeszkody typu równoważnie czy Parapet lub Irish Table będzie można próbować pokonać wielokrotnie. Z kolei techniczne/ konstrukcyjne będą jednokrotnego podejścia. Wszystko będzie opisane w Rulebook, który jest już gotowy, jest jednak jeszcze dopieszczany przed publikacją.


Po ile osób będzie startowało w falach?

Na dystansie 3 kilometrów zawodnicy będą puszczani w 4 osobowych falach, tak aby zapewnić dynamikę zawodów i uniknąć kolejek na przeszkodach. Sztafeta oraz dystans Standard w większych grupach, ale nie przekraczających 10 osób. Wszystkie przeszkody na Mistrzostwach Polski mają minimum 4 tory, a niektóre nawet 6 jak nowość od Toroza.

Kidsy będą również wypuszczane mniejszymi falami, chociaż nie 4 osobowymi. Będą osobne serie dla dziewczynek i chłopców.


Czy będą listy startowe dla Kidsów?

Tak, będą.Czy będą weryfikowane kwalifikacje? Jak sprawdzić czy ma się kwalifikację?

Tak, będą. Dla kategorii Elite oraz Age wymagana jest licencja oraz kwalifikacja i to zostanie sprawdzone w trakcie procesu zapisów.

W zależności czy startujemy w kat. Elite czy Age należało zająć odpowiednie miejsce w jednym z biegów partnerskich. Trzeba to sobie samemu sprawdzić. Szczegóły w regulaminie LINK do regulaminu.


Czy trasa będzie prowadzić przez plażę?

Nie. Choć plaża jest blisko, to ciężko doprowadzić tam trasę. Poza tym przestrzeni na Sopockich Błoniach i Hipodromie nie brakuje, nie ma więc powodu na siłę komplikować trasy.


Czy można dobierać się w czwórki, aby razem wystartować?

Co do zasady to nie. Zawodnicy zostaną dobrani według ich osiągnieć wg aktualnego rankingu, tak aby Ci najlepsi rywalizowali ze sobą. Jeśli komuś bardzo zależy, aby z kimś wystartować, to może o to poprosić i w ramach możliwości zostanie to rozpatrzone, ale organizator nie gwarantuje, że tak się stanie. Zależy to głównie od możliwości czasowych.


Czy będą przeszkodowe nowości?

Tak, na Mistrzostwach zadebiutują cztery nowe konstrukcje, dwie od Toroza i dwie od Ninja Craft.


Czy będą darmowe kiełbaski i piwo?

Nie. Będą za to darmowe przekąski, ciastka oraz koktajle od partnera Mistrzostw firmy "Diety od Brokuła. Dla głodnych będzie również odpowiednia strefa gastro, nie zapominamy o opcji vege.Czy można zapisać się w dniu zawodów?

Tak, ale wtedy zawodnik nie może liczyć na to, że wystartuje w jednej z pierwszych fal. Jeśli mu na tym mu zależy, powinien zapisać się wcześniej internetowo.

ZAPISY na poszczególne dystanse:

SHORT 3 km (10.09): https://tiny.pl/wqwbq

KIDS (10.09): https://tiny.pl/wqwbx

TEAM (10.09): https://tiny.pl/wqwbt

STANDARD 12 km (11.09): https://tiny.pl/wqwb7


Od jakiego wieku można wystartować?

Minimalny wiek uczestnika to 13 lat.


Ile opasek mają poszczególne zmiany w sztafecie?

Informację należy sprawdzić w regulaminie - LINK do regulaminu.


Czy będzie możliwe użycie magnezji oraz rękawiczek.

Tak.408 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page