top of page

Mistrzostwa Europy OCR 2025 Portugalia - zapowiedź, rulebook

  • Zdjęcie autora: Jacek - Przeszkodowo.pl
    Jacek - Przeszkodowo.pl
  • 1 cze
  • 4 minut(y) czytania

Na profilu https://www.facebook.com/OCR.EuropeanChampionships została opublikowana pierwsza wersja rulebooka dla zbliżających się Mistrzostw Europy OCR 2025 w Portugalii. Postanowiłem zrobić szybki przegląd i wyłowić co najciekawsze smaczki.



Pierwsze wrażenie

Zaprezentowany rulebook zrobił na mnie pozytywne wrażenie, biorąc pod uwagę, że jest to jego pierwsza wersja, a mają być kolejne aktualizacje i mamy jeszcze miesiąc do imprezy, wygląda to całkiem dobrze.


Znajdziemy w nim ogólne zasady, co jest dozwolone, a co nie jest. Znajdziemy w nim oznaczenia, które spotkamy na trasie, opis karnych pętli, itp.

Są też mapki tras wraz z dokładnym profilem. Są oczywiście omówione przeszkody, a nawet sposoby, w jaki należy łapać wybrane chwyty, które spotkamy podczas tych zawodów.


Czego w tym rulebooku nie znajdziemy? Nie znajdziemy zasad dla toru OCR100, tutaj wzorem poprzedniego roku, spodziewam się osobnego dokumentu. Choć jest jedna wzmianka o OCR100, która mówi, że tor będzie zgodny ze standardem FISO. Nowy standard nie wszedł jeszcze w życie, więc tor OCR100 w Portugalii będzie taki sam jak ten we Włoszech.


Trasa

Dystans Short

Długość 3,82 km

Ilość przeszkód: 21

Przewyższenia: 121 metrów


Dystans Standard

Długość 15,1 km

Ilość przeszkód: 40

Przewyższenia: 531 metrów


TEAM

Długość 7,95 km

Ilość przeszkód: brak danych

Przewyższenia: 260 metrów


I tutaj krótki komentarz z mojej strony. O dziwo, jak dla mnie, ilość zapowiedzianych przewyższeń na dystansie standardowym będzie większa niż we Włoszech rok temu. Tam miało być 476 metrów. Kilometrów też ma być więcej. Na Short ilość przewyższeń minimalnie mniejsza niż w Italii, za to drużyny mają zdecydowanie mniej podbiegów niż rok temu, gdy było ich w planie 389 metrów.



Zasady ogólne

Skupię się wyłącznie na najciekawszych tematach, które udało się wychwycić.


Przeszkody siłowe, w tym przenoszenie ciężarów są obowiązkowe i nie można ich pominąć. Jeśli zawodnik nie wykona zadania, straci wszystkie opaski. Zawodnicy poniżej 16 lat są zwolnieni z tego obowiązku.


I tu się na chwilę zatrzymam. Jestem ciekaw, co o tym myślicie. Przyznam, że nie do końca rozumiem, dlaczego przeszkoda siłowa musi być obowiązkowa. Jeśli ktoś nie potrafi np. pokonać przeszkody technicznej, tak samo ktoś inny może nie być w stanie podnieść ciężkiej kuli. Oczywiście, że wszelkie pętle biegowe należy wykonać z obciążeniem, tutaj ciężary nie są z gatunku tych niemożliwych do udźwignięcia. Jednak jeśli ktoś nie da rady wykonać Atlas Carry / przenoszenia ciężkiej kuli (rulebook nie podaje jej ciężaru), to dlaczego nie może oddać w tym miejscu opaski? Chętnie poznam Wasze zdanie. Być może nie będzie żadnego problemu, ale teoretycznie niektórzy zawodnicy czy zawodniczki mający 16 lat mogą ważyć niewiele więcej niż tego typu kula.


Z kolei na ściankach, na których będzie zamontowany dodatkowy stopień, to każdy będzie mógł z niego skorzystać. Nie tylko kobiety. Myślę, że to dobre rozwiązanie, w końcu nie każdy facet ma 1,80 wzrostu.


Magnezja oraz podobne substancje są zakazane, rękawiczki są dozwolone.


Opaski "życia" muszą być założone na prawą rękę, opaski identyfikacyjne na lewej.


Kara za stracone opaski będzie w postaci rundy karnej z obciążeniem, której pokonanie powinno zająć około 4 minuty.


Dla niektórych przeszkód przewidziano, że karę za ich niepokonanie będzie można wykonać przy przeszkodzie, a nie przed metą. W takim wypadku zawodnik nie traci opaski. Przykład - rzut włócznią.


A teraz zapis, który może budzić pewne kontrowersje, choć był on już wpisany w rulebook rok temu. Jest bezwzględny zakaz biegnięcia kibiców razem z zawodnikiem, podpowiadania, doradzania czy informowania o przebiegu zawodów. OK, ale jest tam też wspomniany zakaz "Supporting" co można odczytać jako zakaz kibicowania, dopingowania, co jest już mocno dziwne i daje szerokie pole do interpretacji. Nie wiem, czy się w zeszłym roku spotkaliście z jakimiś problemami, ale ja miałem jedną sytuację, gdy sędzia miał do mnie pretensje, że komentuję live, a on nie rozumie co ja mówię i może podpowiadam zawodnikom, więc powinienem się "shut up"... no cóz...




Przeszkody

Przeszkód przewidziano 41 sztuk. Są bardzo różnorodne, od prostych potykaczy, przez sprawdzające równowagę, siłę, technikę oraz umiejętność pływania. Organizator podzielił przeszkody na kategorie: wytrzymałość, zręczność, siła, technika oraz precyzja. Każdej z tych przeszkód przypisano również poziom trudności od 1 do 5.


Rozkład przeszkód wygląda następująco:

Zręczność: 16 szt

Technika: 13 sztuk

Siła: 11 sztuk + 1 (runda karna)

Precyzja: 2 sztuki

Wytrzymałość: 1 szt


Wśród przeszkód sprawdzających zręczność mamy m.in. Low-High-Low od Toroza, która moim zdaniem powinna trafić zdecydowanie do kategorii przeszkód technicznych. Wygląda na to, że będzie tu dobry balans pomiędzy różnymi typami przeszkód, ale jeśli na dystansie standardowym mamy aż 14 technicznych przeszkód oznacza to, że samym bieganiem nie da się wygrać tych mistrzostw i przygotowanie przeszkodowe będzie tu bardzo istotne, tak samo jak biegowe i siłowe. Sam jestem ciekaw Waszych wrażeń po tych zawodach i oceny balansu.


Maksymalną ocenę trudności otrzymało sześć przeszkód:

  • Pętla z workiem pod górę (ciekawe czy przebiją ubiegłoroczny RMG Myślenice? Nie sądzę.)

  • Gibono Twister (przeszkoda techniczna)

  • Latające Półki (przeszkoda techniczna, podpadająca pod Ninja)

  • Noszenie kuli (siłowa)

  • Ikony Portugalii (techniczna przeszkoda, w której chwytamy za koguciki, gdzieś czytałem, że trzeba to traktować jak Nunchaki i że będzie to jeszcze dokładnie wytłumaczone)

  • Pętla karna (przenoszenie pojemnika z wodą)



Ciekawe, że aż połowa tych najtrudniejszych przeszkód pochodzi z kategorii siłowej, no cóż, lekko to tam nie będzie.


Jeszcze jedno zdanie o rywalizacji drużynowej, zawodnicy tak jak rok temu będą biegli razem obok siebie całą trasę. Wygląda na to, że sztafety odeszły już w odstawkę. Moim zdaniem szkoda, choć biegi wspólne też mają swoje plusy.


No dobrze moi drodzy, to tyle z przeglądu rulebooka dla Mistrzostw Europy OCR, które odbędą się 25-29 czerwca w Portugalii. Jestem oczywiście bardzo ciekaw Waszych wrażeń po przeczytaniu tego dokumentu, Waszych oczekiwań, Waszych przeczuć co do tej imprezy.



Comments


  • White Facebook Icon
  • Biały Instagram Ikona

© 2024 by Przeszkodowo.pl.

bottom of page