top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Barbarian Race Ustroń 2023 - zapowiedź święta OCR

Zaktualizowano: 21 kwi 2023

Barbarian to dla mnie zawsze coś wyjątkowego, to święto polskiego OCRu. To od Barbariana w 2016 r. zaczęła się moja przygoda i miłość do OCRów. Barbarian to zawsze Coś wyjątkowego, Coś, co żal przegapić. Bardzo się cieszę, że będę mógł być częścią tego niesamowitego wydarzenia już w najbliższy weekend. Do czego i Was zachęcam. Przejrzałem dla Was wszystkie dostępne materiały opublikowane przez Barbarian i zebrałem je w jednym miejscu, w takie barbarzyńskie kompendium wiedzy. Przyjrzyjmy się więc razem, czego możemy się spodziewać w najbliższy weekend.
Piątek, 21.04.2023 - PEAK28

Tak, barbarzyński weekend zaczyna się już w piątek wieczorem, nietypowym wydarzeniem Peak28. To jedyna barbarzyńska formuła bez przeszkód, co nie oznacza, że jest prosta. Do przebiegnięcia "zaledwie" 1600 metrów. W czym więc tkwi wyzwanie? Ano w tym, że podbiegamy pod stok Czantorii o nachyleniu bagatela 28%. Bieg niezwykle klimatyczny, odbywający się po zmroku, trasa oświetlona pochodniami. Na mecie czeka nas ognisko i jedzenie oraz oczywiście medal. Ustroń to jedyne miejsce, w którym odbywa się ta formuła.Sobota, 22.04.2023 - Opener (~ 8km)

"To prawdziwa kuźnia Barbarzyńców, czyli formuła przygotowana dla osób, które chcą spróbować swoich sił w Barbarianie, jednak do tej pory uważały go za zbyt trudny bieg. Specjalnie dla Was zmodyfikowaliśmy nasze przeszkody. Nadal są najwyższej jakości, ale zmniejszyliśmy ich stopień trudności tak, aby każdy mógł w pełni cieszyć się swoją przygodą w barbarzyńskim OCR. W Opener nie ma fali Elite. Za niepokonanie przeszkody uczestnik wykonuje 20 x padnij powstań. Na mecie na wszystkich czeka pamiątkowy medal."


Opener jest więc ukłonem w stronę mniej doświadczonych przeszkodowców. W tej formule liczy się przede wszystkim dobra zabawa, można sobie wzajemnie pomagać, można próbować wielokrotnie pokonać przeszkodę aż do skutku. Jeśli to mało, to o 10:30 jest specjalna fala z trenerem, gdzie doświadczeni zawodnicy pomagają tym mniej doświadczonym.


W Openerze można startować już po ukończeniu 14 lat. Na mecie oczywiście czeka medal.Sobota, 22.04.2023 - Family (Nowość)

Barbarian otworzył się już na początkujących przeszkodowców, a od tego sezonu otwiera się również na rodziny i uruchamia lubianą i popularną serię w innych biegach typu "Family". Wystąpi jedynie w sobotę przy okazji formuły Opener. Nie będzie więc to bieg typu 1 km po parku i kilka małych ścianek po drodze, tylko już dość konkretne bieganie. Dlatego minimalny wiek dziecka to 10 lat a max to 15 lat. Młodsze dzieci mogą wystartować w formule Kids, a starsze jako zwykły uczestnik Opener lub Race. W fali Family obowiązują wszystkie zasady z Openera.Sobota, 22.04.2023 - Arrow

Arrow to Barbarian w pigułce. Najtrudniejsze przeszkody zgromadzone w jednym miejscu, które trzeba pokonać niemal jedna po drugą. Niemal, gdyż pomiędzy nimi są krótkie odcinki biegowe. Przeszkód jest około 8-10, a dystans do przebiegnięcia to zazwyczaj było w Ustroniu około 800 metrów.


W tym roku nastąpią spore zmiany jeśli chodzi o dystans, widowiskowość i dostępność dla kibiców. Zawodnicy będą mieć około 250 metrów do przebiegnięcia. Tor będzie poprowadzony tak, że kibice stojąc w centralnym miejscu, będą mieli w zasięgu wzroku wszystkie przeszkody. Jak dla mnie zmiana na duży plus. Będzie szybciej, intensywniej, bardziej widowiskowo.


Arrow jest to wyjątkowa formuła, jedyna w swoim rodzaju. W ciągu roku pojawia się jedynie dwukrotnie. W Dąbrowie Górniczej oraz właśnie w Ustroniu. Jest to też fajna okazja, by spróbować przeszkód przed niedzielnym Race. Za niepokonanie przeszkody dostajemy karę czasową i biegniemy dalej, nie ma "żyć", więc możemy "posmakować" wszystkich przeszkód w formule Arrow. Podobnie jak w Opener minimalny wiek to 14 lat. Na mecie będzie czekał na Was medal.


Finał w Ustroniu odbywa się po zmroku, występują w nim cztery najszybsze kobiety oraz 4 najszybszych mężczyzn z eliminacji.


Arrow to widowisko jedyne w swoim rodzaju, więc bardzo serdecznie zapraszam, abyście pokibicowali na żywo. Wrażenie niezapomniane.


Niedziela, 23.04.2023 - Race (~ 12 km)

Główna barbarzyńska formuła, creme de la creme OCRowych zmagań. Mamy tutaj zarówno fale Elite PRO, Elite kat. wiekowe (Age) oraz Open. Zasady w Elite PRO i Elite Age są takie same. Tutaj obowiązuje system opaskowy, a więc zawodnicy mają jedno podejście do przeszkody. Mężczyźni otrzymują trzy życia, a kobiety pięć. Za utratę każdego życia przed metą czeka na zawodników karna pętla. Ciekawostka - będzie to drugi bieg ligowy w tym sezonie, a przy okazji możecie zdobyć kwalifikacje na Mistrzostwa Euorpy oraz Świata 2023.


W falach open obowiązują oczywiście inne zasady niż w Elite, ale również inne niż w sobotnim Openerze. Największą różnicą są maksymalnie dwie próby na przeszkodę (zamiast dowolnej ilości) oraz kara czasowa za jej niepokonanie (zamiast 20 burpees) doliczana do końcowego wyniku. Co ciekawe, różne przeszkody mają różne kary czasowe. Szczegóły w Informacji startowych.Niedziela, 23.04.2023 - Pain (~24km)

Barbarian jest otwarty nie tylko na początkujących OCRowców, ale również na tych najbardziej wytrzymałych, dla których formuła Race to za mało. Pain to formuła, w której pętlę Race pokonujemy dwukrotnie, łącznie z dwukrotnym podejściem pod Czantorię. Zasady obowiązujące tutaj, takie jak w niedzielnym Open, dwie próby na przeszkodę i kary czasowe za jej niepokonanie. Ważne - kary czasowe dopisywane są po ukończeniu biegu, nie wliczają się więc w określone przez organizatora limity czasu.Inne ciekawostki:

Barbarian Kids

W sobotę i niedzielę, obok wyżej opisanych wydarzeń odbywają się zawody Kids.

W okolicach głównego startu, czyli obok dolnej stacji kolejki krzesełkowej, w godzinach 9:00 - 12:30 będą rywalizować najmłodsi barbarzyńcy w wieku od lat 4 do 12.Monolit

Monolit to wyjątkowe trofeum, które można zdobyć za ukończenie trzech z czterech formuł (Peak28, Opener, Arrow, Race), wymogiem jest, aby jedną z trzech była formuła Race. Dlaczego monolit jest taki wyjątkowy? Nie tylko dlatego, że trudno go zdobyć, ale również dlatego, że jest wytwarzany ręcznie, więc każdy jest unikatowy.


Ultima, Medale

Ultima to z kolei trofeum dla tych, którzy trzykrotnie w jednym sezonie pokonają formułę Race. Jeśli myślisz o Ultimie, nie masz wyjścia i w najbliższą niedzielę musisz wystartować u podnóża Czantorii. Organizator zaprezentował też medale, które otrzymacie po przekroczeniu ustrońskiej mety, o to one:Nowe przeszkody

Barbarian nie zawodzi i przygotował nowości na ten sezon. Hak'er by Toroz to konstrukcyjnie prosta przeszkoda, ale trudna technicznie. Trzeba wcelować haczykami przymocowanymi do chwytów w oczka zawieszone na taśmach / łańcuchach. Tu będzie decydował spokój, precyzja i odpowiednia praca nadgarstkiem. KaerMorhen to będzie przeciwieństwo Hak'era. Skomplikowana, mechaniczna przeszkoda, ale jej pokonanie powinno być znacznie prostsze. Tu zdecyduje refleks i szybkość. Inspiracją do tej przeszkody była "Mordownia" słynna ścieżka szkoleniowa wiedźminów.

Live z Barbariana

Czy będzie live z Barbariana? Tak, będzie :) Organizator zawodów zaprosił przeszkodowo.pl do przeprowadzenia transmisji live. Planuję pokazać Arrow (eliminacje plus finały) oraz jak najwięcej rywalizacji z niedzielnego Race, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Zachęcam do bezpośredniego kibicowania w Ustroniu, jeśli jednak nie możecie przybyć, to postaram się, abyście się poczuli, jakbyście tam byli :)


Mapka i info startowe


Info startowe znajdziecie tu -> LINK do Informacji startowych


Zapisy

Zapisy możliwe już tylko w biurze zawodów, godziny pracy biura znajdziecie na mapce oraz w info startowym. Płatność tylko gotówką.

 

To wszystko, co dla Was przygotowałem, mam nadzieję, że zawarte tu informacje będą dla Was przydatne. Dajcie znać czy artykuł się podobał, czy jest w nim coś, co Was zaskoczyło? Które wątki rozszerzyć następnym razem? Z kim widzę się na miejscu i przybiję przeszkodową piątkę?

713 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page