top of page
 • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Super Liga Runmageddon - analiza aktualnej sytuacji po górskim evencie w Bielawie

Z analizą sytuacji w Super Lidze Runmageddonu wstrzymywałem się do momentu zakończenia się wydarzenia w Bielawie, gdzie zaplanowano m.in. biegi na dystansach Hardcore i Ultra. Przewidywałem, że zamieszają one w klasyfikacji i cóż, nieskromnie mówiąc, nie pomyliłem się. Zobaczmy więc jak przedstawia się obecnie tabela, kto ma największe szanse na zwycięstwo i zgarnięcie głównej nagrody.


grafika: runmageddon.pl

Zanim jednak przejdziemy do analiz i spekulacji, przypomnijmy sobie czym jest ta Super Liga Runmageddon, jakimi zasadami się rządzi. Zmian w stosunku do 2021 roku jest cała masa, więc nawet nie będę teraz tego porównywał, nadmienię jednak, że w mojej ocenie zmiany wyszły tej rywalizacji na plus.


To co najważniejsze:

- w Super Lidze biorą udział zawodnicy startujący w kat. Elite

- jest jedna łączna klasyfikacja dla mężczyzn i kobiet

- w końcowej punktacji pod uwagę jest branych sześć najlepiej punktowanych startów danego zawodnika (to nie musi oznaczać, sześciu najlepszych startów - dlaczego tak jest, patrz punkt poniżej)

- wprowadzono mnożniki wg następującej zasady: Rekrut x1, Classic x1.5, Hardcore x2, Ultra x2.5

- podczas Finału Ligi 22/23.10 punkty będą podwojone

- zwycięzca dostanie 7500 PLN, za drugie miejsce przewidziano 5000 PLN, a za trzecie 3500 PLN, miejsca od 4 do 10 po 1000 pln, miejsca od 10 do 30 również zostaną nagrodzone, ale już mniejszymi kwotami


Za nami już 8 eventów w tym roku, podczas nich odbyło się 16 punktowanych w Super Lidze biegów:

- Rekrut x8

- Classic x5

- Hardcore x2

- Ultra x1


Obecnie pierwsza dziesiątka wygląda następująco:

 1. Wojciech Brzoskwinia - 6 biegów - 827,5 pkt

 2. Dainius Liutkus - 6 biegów - 797,5 pkt

 3. Klaudia Szuba-Łata - 5 biegów - 750 pkt

 4. Julia Maciuszek - 6 biegów - 725 pkt

 5. Mateusz Krawiecki - 6 biegów - 705 pkt

 6. Małgorzata Szaruga - 4 biegi - 677,5 pkt

 7. Katarzyna Napieraj - 6 biegów - 577 pkt

 8. Bartosz Januszewski - 4 biegi - 542,5 pkt

 9. Magdalena Missala - 6 biegów - 540 pkt

 10. Mateusz Olichowski - 6 biegów - 516 pkt

Zanim zaczniemy spekulacja kto ma największe szanse na końcową wygraną, spójrzmy jeszcze dalej w tabelę czy jest tam ktoś kto ma szansę zamieszać w stawce? Moim zdaniem tak.


Na miejscu 12. mamy Marcela Fabiana, który ma zaledwie trzy biegi na koncie i 455 pkt. Upatruję też nadzieję w Agnieszce Rynkiewicz, która również w trzech startach zdobyła 405 pkt i znajduje się obecnie na 19. miejscu w tabeli.


Co nas jeszcze czeka?

Przed nami sześć eventów i jedenaście punktowanych biegów.

- Rekrut x6

- Classic x4

- Hardcore x1


Tutaj należy zaznaczyć, że Hardcore wystąpi już jedynie podczas Finału, a to oznacza mnożnik x4. Odkładając na chwilę finał na bok, zobaczmy co się może wydarzyć przed nim.


Mamy w sumie jeszcze aż cztery Classici, za zwycięstwo w którym można zdobyć 150 pkt. Myślę, że można spokojnie założyć, że któryś z nich wygra Klaudia Szuba-Łata i jest też wielce prawdopodobnie, że w dwóch innych wygra Małgorzata Szaruga. Klaudia i Gosia nie startują zbyt często w RMG i może to przypadek, ale poza jednym wyjątkiem, nie startowały w tych samych biegach. To działa na korzyść mojej powyższej teorii, która jeśli się sprawdzi to przed finałem dziewczyny będą mieć następującą liczbę punktów:

 • Klaudia Szuba-Łata - 900 pkt

 • Gosia Szaruga - 977,5 pkt

W takiej sytuacji o wszystkim zadecyduje Finał składający się z Rekruta i Hardcora. Dla osób chcących wygrać Super Ligę Finał będzie niezwykle istotny. Za zwycięstwo w Rekrucie będzie można zdobyć aż 200 pkt, to więcej niż za zwycięstwo w standardowym Classicu, będzie to punktowo odpowiednik zwykłego Hardcora, więc warto będzie w nim wziąć udział. Coś czuję, że o wszystkim rozstrzygnie ostatni bieg tego sezonu - Finałowy Hardcore, w którym za zwycięstwo będzie można zgarnąć aż 400 pkt !!!


Która z dziewczyn okaże się szybsza w takim pojedynku? Ja się nie podejmuję odpowiedzi na tego typu pytanie. Szanse będą tu wyrównane, o ile oczywiście do takiego pojedynku dojdzie, czego i Wam, i sobie życzę.


Ale, ale... to nie koniec tej historii. Ponieważ moim skromnym zdaniem zabawę dziewczynom może popsuć Marcel Fabian. Póki co ma tylko trzy starty i jeśli zdecydowałby się wystartować w najbliższych Classicach to wygrywając je miałby na koncie 905 punktów. Jeśli Marcel zdecydowałby się na start w obu Finałowych biegach to moim zdaniem ma spore szanse na zwycięstwo w nich, a minimum to podium.


Nie można też pozbawiać szans na zwycięstwo w SuperLidze Litwina Dainiusa Liutkusa, który jeśli dobrze zapunktuje w najbliższych Classicach będzie miał podobną zdobycz punktową do Gosi, Klaudii oraz Marcela.


Ostatecznie decydujące znaczenie będzie miała.... lokalizacja finału, której dalej nie znamy. Jeśli będą góry, to szanse Marcela rosną w stosunku do Dainiusa, co do dziewczyn, to obie świetnie biegają w górach, za to mam wrażenie, że płaski teren da lekką przewagę Gosi.


No cóż, na ten moment ciężko przewidzieć kto wygra SuperLigę RMG. Ogromne szansę na zwycięstwo mają Klaudia oraz Dainius, czarnymi końmi tej rywalizacji mogą się jednak okazać Gosia lub Marcel, jeśli będą chcieli z tej szansy skorzystać.


A Wy co o tym myślicie? Na kogo postawilibyście Wasze pieniądze? Kto wygra SuperLigę Runmageddon 2022?


P.S. Dlaczego w tych rozważaniach pomijam obecnego lidera Wojtka Brzoskwinię? Hmm, sądzę, że może jeszcze poprawić swoją zdobycz punktową poprawiając się w Classicach, ale by wygrać SuperLigę obstawiam, że trzeba będzie świetnie wypaść na obu finałowych biegach. Jak wiemy, Wojtek nie ma sobie równych na Ultra, jednak Rekrut to nie jego bajka. I to właśnie ten Finałowy Rekrut przekreśli jego szansę na zwycięstwo w SuperLidze.


P.S. 2 Wszystkie te przewidywania są jedynie formą zabawy do której i Was zapraszam. Pospekulujmy, spróbujmy przewidzieć co się wydarzy, ot tak, dla zabawy, nie szukając w tym głębszego sensu :) Będzie co ma być, wszystko w rękach i nogach zawodników.


P.S. 3 Po aktualną tabelę z wyniki zaglądajcie na stronę Runmageddonu - https://www.runmageddon.pl/liga/liga-runmageddonu-2022/superliga

 

Jeśli treści w tym artykule były dla Ciebie przydatne i sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją twórczość, możesz to zrobić wspierając mnie kawą. Przyda się, większość tekstów powstaje w nocy :). Z góry dzięki za wsparcie i do zobaczenia na zawodach.

 


520 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page