top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Formoza Challenge - podsumowanie roku i plany na nowy sezon 2023 - wywiad

Formoza Challenge ufundowała dla Was niedawno prezenty Mikołajkowe w postaci aż 6 wejściówek na ich biegi w nadchodzącym sezonie. Myślę, że warto więc ich zapytać, jak minął im ten rok i co dla Was szykują na 2023 r. Zapraszam na rozmowę z Formoza Challenge.Przeszkodowo.pl: Cześć. To już nasza druga rozmowa w tym roku. Pierwsza była na początku sezonu i rozmawialiśmy o tym, jak powstała Formoza Challenge, czym różni się od innych biegów, o planach i nowościach na sezon 2022 (Link do tej rozmowy - polecam serdecznie, aby lepiej poznać i zrozumieć filozofię Formoza Challege). Podsumujmy więc jaki to był rok dla Formozy?

Formoza: Cześć, zdecydowanie lepszy od poprzedniego - choć także pełen wyzwań. Tak naprawdę był to pierwszy post-Covidowy rok, kiedy imprezy ruszyły mocniej, jeśli idzie o frekwencję.

Tendencja wskazuje, że w 2023 dobijemy do skali z 2019 - kiedy startowało najwięcej uczestników w naszym cyklu. Choć frekwencja była lepsza, to drastycznie wzrosły koszty. Regulaminy - a co za tym idzie - założenia finansowe ustalamy w październiku. Nie wyobrażamy sobie zmieniać reguł gry w jej trakcie - czyli podnosić cen zawodnikom. Jednak weźmy pod uwagę, że w październiku 2021 wyceniony koszt np. medalu w momencie zawieszenia go na szyi zawodnika - dajmy na to - w Obornikach wzrósł o ponad 20 %!

Krótko mówiąc - koszty mocno do góry. Jest to jeden z powodów tegorocznej podwyżki, choć i tak starty u nas są relatywnie tanie, porównując do konkurencji.

Zależy nam na dostępności - rozumianej także w aspekcie finansowym.P: Z czego jesteście najbardziej dumni (chodzi o sezon 2022)?

F: Tak szczerze, jak to tylko możliwe: z utrzymania poziomu. Nie było łatwo - ze względu na drastyczny wzrost kosztów. Udało się nam dowieźć to, co w FCH najważniejsze: idealny balans między dobrą zabawą a trudnością w pokonaniu toru przeszkód w każdej lokalizacji. Ważne jest dla nas także zmaterializowanie się cyklu - tzn. wprowadzenie zasad, kategorii i nagradzania tych zawodniczek i zawodników, którzy zdecydowali się na pobiegnięcie we wszystkich biegach FCH 2022.


P: A powiedz, z perspektywy czasu, co moglibyście zrobić lepiej? Co zrobilibyście inaczej?

F: Zdecydowanie większy nacisk chcemy położyć na dwie grupy, gdzie widzimy potencjał. Pierwszą z nich są dorośli w formacie TEAM. Wspólna rywalizacja razem, pomagając sobie na trasie, pasuje do nas i do naszego hasła: Nigdy nie zostawiamy swoich. W nadchodzącym sezonie chcemy zachęcić więcej osób, grup - do wspólnego startu. Tutaj widzimy duży potencjał. Drugą grupą, którą chcemy lepiej się zająć, są najmłodsi komandosi. Format KIDS rośnie z roku na rok i wierzymy, że warto w niego inwestować! Na to chcemy się nastawić.


Co zrobilibyśmy inaczej? Na pewno dali więcej przeszkód z lepszą obstawą sędziowską.P: Pomijając frekwencję, która na szczęście rośnie - jakie są różnice pomiędzy tym sezonem, a tymi sprzed pandemią Covid-19?

F: Zmienił się profili zapisów - jeśli można tak powiedzieć. Obecnie niewielka ilość osób zapisuje się w pierwszych (i najtańszych) terminach. Właściwie bardzo duża ilość zapisuje się w ostatnich możliwych. Choć teoretycznie - dla organizatora to lepszy zarobek, należy wziąć pod uwagę całą logistykę przygotowywania takiej imprezy, tj. odpowiednio wcześnie zamówienie np. medali, worków, koszulek, etc. - zgadywanie ile osób się jeszcze dopisze, nie powinno mieć miejsca. Organizatorzy muszą być gotowi na każdego klienta do ostatniego dnia zapisów.


P: To porozmawiajmy teraz o sezonie 2023. Jedną ze zmian będzie nowa, dodatkowa lokalizacja - Gliwice. Dlaczego akurat tam? Czy będzie się charakteryzować i różnić od innych Waszych eventów?

F: Zacznijmy od dlaczego tam: nasza filozofia jest do bólu prosta - zostaliśmy po prostu zaproszeni przez Arenę Gliwice. Jest to świetny partner z szerokimi kontaktami na Śląsku i nie tylko - zatem doskonała szansa, żeby pójść za głosem zawodniczek i zawodników i pojawić się wreszcie na południu Polski. Dodatkową zachętą jest bliskość np. JW Agat, z którą chętnie współpracujemy. Można powiedzieć, że jeśli idzie o cykl Formoza Challenge, to mamy komplet. Pewnie znajdą się tacy, którzy chcieliby, żebyśmy stworzyli jeszcze lokalizację na wschodzie, ale na ten moment chcemy dopracować jakościowo te wydarzenia, które są już ogłoszone.


Wydarzenie realizowane wraz z Areną Gliwice i Agencją Afekt nie będzie tylko biegiem Formoza Challenge. Bardzo nam na tym zależało, żeby w pełni wykorzystać potencjał miejsca, jakim jest Arena, a także chętnych do współdziałania ludzi.


2 i 3 września zapraszamy na wydarzenie “4 Heroes - Rusza nas bohaterstwo”. W Arenie Gliwice odbędzie się multidyscyplinarna impreza połączona z festiwalem rodzinnym, poświęcona uhonorowaniu prawdziwych bohaterów - tych znanych, i tych, którzy są blisko nas. Przy okazji imprezy 4 Heroes, chcemy skupić się na tym, czym jest współczesne bohaterstwo i udowodnić, że każdy może być bohaterem. Wraz z Areną Gliwice zaplanowaliśmy szereg atrakcji, m.in. pokazy dynamiczne tak wojskowe, jak i ratownicze.


Przygotujemy propozycję spotkań z bohaterami i szkoleń, które mogą nam pomóc odpowiednio się zachować w trudnych sytuacjach. Wreszcie będzie to okazja do sportowego bohaterstwa, planujemy treningi laser tag, paintball czy crossfit oraz oczywiście bieg Formoza Challenge. Zaprosimy nie tylko żołnierzy i ratowników, ale także pasjonatów i hobbystów. Wystawa sprzętu, pokazy grup rekonstrukcyjnych – to tylko niektóre elementy, planowane w ramach dwudniowej imprezy. Dla nas istotne jest, żeby każdy odwiedzający oprócz rozrywki miał możliwość wyjść z imprezy bogatszy o przydatne umiejętności, np.: kursy pierwszej pomocy, czy przetrwania w trudnych warunkach. Szykujemy jeszcze kilka niespodzianek w ramach tego wydarzenia.P: Termin Formozy w Gliwicach (02-03 września) pokrywa się z terminem pobliskiego Barbarian Race w Wiśle. Nie boicie się, że to wpłynie na frekwencję. Czym chcecie przyciągnąć do siebie społeczność OCR? A może kierujecie swój bieg do zupełnie innej grupy docelowej niż BR?

F: Przede wszystkim warto podkreślić, że nigdy nie było naszą intencją wchodzić komukolwiek w drogę. BR to świetna impreza o typowo OCR-owym zabarwieniu. Formoza Challenge nie jest (przynajmniej w oczach organizatorów) i nie chce być typowym biegiem OCR. Podkreślamy to systematycznie - nasz bieg to oferta dla każdego, kto poszukuje nowych wyzwań. U nas najważniejsze jest wspieranie się na trasie i pomoc, a nie indywidualne pokonywanie przeszkód. Absolutnie chcemy uciec klasycznym podziałom na bieg typu OCR - po prostu za taki się nie uważamy.


Jeżeli idzie o datę - znów - bez doszukiwania się drugiego dna, po prostu był to termin dostępny na Arenie Gliwice i na ten zostaliśmy zaproszeni. Mamy poczucie, że nasza oferta jest szersza, także ze względu na fakt, że 2 i 3 września zapraszamy wszystkich na imprezę 4 Heroes, a nie tylko na bieg Formoza Challenge. Będą zatem elementy wystawowe, pokazowe, edukacyjne, spotkania, treningi, no i oczywiście bieg Formoza Challenge. Chcemy zainteresować bohaterstwem - nie tylko tym w mundurze - jak najszerszą rzeszę ludzi. Stąd takie miejsce i taka data. Co do frekwencji - jesteśmy spokojni.


P: Ok, jakie jeszcze inne nowości szykujecie na sezon 2023?

F: Postaramy się je ujawniać w miarę zbliżania się sezonu. Zdecydowanie dodamy kolejne przeszkody - zarówno wielkoformatowe, jak i zręcznościowe o bardziej militarnym zabarwieniu. Jedno jest pewne - nudy nie będzie!
P: Czy można już się zapisywać na wasze wydarzenia? Przygotowaliście jakąś specjalną ofertę dla tych, którzy zapiszą się wcześniej? A może jakieś pakiety?

F: Zdecydowanie tak - wszystkie wydarzenia są już otwarte. Można powiedzieć, że do końca roku (31.12) mamy ofertę “poza inflacyjną” :). W pierwszym progu opłat jesteśmy po prostu jedną z najtańszych ofert na rynku, jeżeli chodzi o tego typu biegi. Tradycyjnie u nas specjalną zniżkę mają także wszystkie (warto to podkreślić) służby mundurowe. Wystarczy posiadać legitymację służbową, wpisać jej numer i zweryfikować w biurze zawodów przy odbiorze pakietów. Zapraszamy wszystkich do zapisów w najniższych cenach do końca roku. Taniej już nie będzie :)


P: Czy “Cykl Formoza” będzie kontynuowany, jak oceniacie jego debiut w tym sezonie?

F: Z całą pewnością tak. Chcemy jeszcze go dodatkowo uatrakcyjnić dla zainteresowanych. Więcej informacji wkrótce!P: I już na sam koniec pytanie, na które czeka wielu czytelników - Ile taśmy zużyliście do znakowania tras w sezonie 2023?

F: Liczymy to dokładnie, zeszło nam 48 km taśmy. Zakładamy, że w nadchodzącym sezonie będzie jeszcze więcej!


P: Dzięki wielkie za rozmowę i trzymam kciuki za dalszy rozwój Formozy !!!

F: Dziękujemy również i zapraszamy!321 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page