top of page
  • Zdjęcie autoraDonata Chmielorz

Biegun OCR - Mud Race - lekcja została wyciągnięta - relacja z biegu by Donata

Zaktualizowano: 14 kwi 2022

Wiosna sprzyja porządkom…… Tak też w tym roku uczynił Biegun OCR odświeżając swoje formuły oraz wprowadzając nowe fale.Zgodnie z zapowiedzią z ostatniego wywiadu (link) w miniony weekend mieliście okazję po raz pierwszy startować w Fali Elite – dedykowanej zawodnikom chcącym samodzielnie zmierzyć się z przeszkodami posiadając dowolną ilość prób w przeciwieństwie do fali PRO, gdzie obowiązują dużo bardziej rygorystyczne zasady.


Kierunek w jakim zmierzają organizatorzy, światowa standaryzacja, wprowadzenie zasad FISO (jednokrotnego podejścia do przeszkody) i wiele innych, niestety nie sprzyja nauce i obyciu z przeszkodami w terenie. Czym innym jest ćwiczenie przeszkód w „sterylnych” warunkach na sali treningowej, a czym innym pokonywanie ich przy zmęczeniu w różnych warunkach atmosferycznych. Tym samym Fala Elite jest ukłonem dla pretendentów i pretendentek do rywalizacji PRO oraz następnie udziału w imprezach mistrzowskich do których na Biegun OCR można uzyskać kwalifikacje.


fot.: PROJECTON

Organizatorzy nie zapomnieli również o nastoletnich zawodnikach w przedziale wiekowym 13 – 16 tworząc kategorię JUNIOR. Dotychczas była to najbardziej poszkodowana grupa młodych sportowców będących za dużymi na starty w tzw. Kidsach, ale równocześnie za młodymi na dorosłą rywalizację.


Młodzi zawodnicy ścigali się w niedziele na uproszczonej trasie o długości około 3,5 km na dorosłych zasadach i na wszystkich przeszkodach nieznacznie ułatwionych.


Drobny lifting miała też Kategoria Rodzinna. Zrezygnowano z nagradzania podium za wyniki/czas pokonania trasy i postawiono większy nacisk na zabawę, propagowanie postaw sportowych – fair play, zdrowego stylu życia oraz wzajemnej pomocy.


fot.: PROJECTON

Reasumując, obecnie Biegun OCR posiada w swojej ofercie wachlarz kategorii od „kanapowca do zawodowca”, każdy znajdzie formułę dopasowaną do jego potrzeb jak i umiejętności.


Podczas wiosennej edycji Bieguna miała również miejsce inauguracja Polskiej Ligi Sportów Przeszkodowych 2022. W tym roku zmienia ona nieco swoją formułę w tym m.in.:

  • zawodnicy na początku sezonu decydują w jakiej kategorii będą startować i rywalizować (PRO lub wiekówka) – dotychczas wszyscy startowali jako Elita i dopiero po przekroczeniu linii mety „rozdzielane” były miejsca na poszczególnych podiach. Deklaracja obowiązuje cały sezon i nie można jej zmieniać przed poszczególnymi biegami.

  • na biegach partnerskich nie będzie dekoracji ligowców na podium. Wyniki będą publikowane na oficjalnej stronie do kilku dni od zakończenia eventu.

  • zrezygnowano z kontrowersyjnych plastronów na rzecz dedykowanych opasek na ramię. Zabieg ten ma służyć wyróżnieniu/rozpoznaniu zawodnika ligowego podczas biegu, gdyż będą oni startować w falach Elite/PRO etc. (nazewnictwo uzależnione jest tu od organizatorów danego biegu) razem z uczestnikami, którzy nie biorą udziału w lidze.


fot.: PROJECTON

Sam bieg ligowy z zasłyszanych opinii został pozytywnie odebrany przez zawodników. Organizatorzy postawili na szybką i dynamiczną trasę z wyważoną ilością technicznych i wieloelementowych przeszkód. Przeważały przeszkody siłowe oraz proste, szybkie konstrukcje.


Na trasie mogliśmy m.in. spotkać przeszkody: Snake, Leniwiec, Cliffhanger, Ninja Rings + Ślimak, Kołowroty, Monkey Bar, Haki, Trawers, Triceps Bar, Lowrig, Zemsta Neptuna, Biegun Ty wybierasz (Canyon/Szczęki/Chomik) do tego ścianki oraz równoważnie. Poziom podnosił różnorodny i górzysty profil trasy oraz pogoda, która zafundowała uczestnikom wszystkie pory roku w jedno popołudnie od słońca, wiatru, deszczu, śniegu po niewielkie opady gradu.


Widać, że organizatorzy odrobili pracę domową i wyciągnęli wnioski z lat ubiegłych w tym z roku 2021, gdzie niestety poziom i zagęszczenie przeszkód zebrało niemałe żniwo wśród zawodników, a w szczególności zawodniczek – gdyż żadna nie ukończyła biegu.


fot.: PROJECTON

Kobiety dodatkowo otrzymały 5 opasek, a nie jak dotychczas 3 opaski zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Czy słusznie? W mojej ocenie przy poziomie przeszkód z weekendu nie było to konieczne, ale pozostawmy ten temat do otwartej dyskusji i na pewno głos należy się Paniom, które były po właściwej stronie taśmy tj. na trasie :)


Jak to w OCRach bywa znajdziemy zwolenników „tylko przeszkody” oraz „tylko bieganie”. Czy Biegunowi udało się znaleźć złoty środek, który zadowolił obie grupy sportowców? W aktualnych warunkach pogodowych uważam, że tak. Aczkolwiek liczę, że w lipcu przy teoretycznie lepszej pogodzie zobaczymy na trasie nieco więcej technicznych i wymagających przeszkód.


fot.: PROJECTON

Na starcie stawili się zawodnicy niezrzeszeni jak i reprezentanci drużyn takich jak:

Podhalańskie Dziki - Gorący Potok Team, Socios Silesia, Carbon Silesia Sport, Fit&More Rybnik, xRunners, Runmageddon Team, Rajsport Active, Power Training, Dziady OCR - drużyna sportowa 45+, WOLF TEAM, Best Beasts, BeFit24Team, Spartan Team Kalety, Dragon Runners, Bestie OCR Legionowo, Mad Runners, Lemon Team i wiele innych. Były również akcenty zagraniczne.


Wyniki biegu możecie znaleźć w poniżej załączonym poście na Facebooku.
Z niecierpliwością w dalszym ciągu czekamy na pełne wyniki ligowe. 

Jeśli treści w tym artykule były dla Ciebie przydatne i sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją twórczość, możesz to zrobić wspierając mnie kawą. Przyda się, większość tekstów powstaje w nocy :). Z góry dzięki za wsparcie i do zobaczenia na zawodach.

 

358 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page