top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Wszystkie rodzaje biegów na Mistrzostwach Europy OCR 2019

W tym artykule rozprawię się z wątpliwościami czym różnią się poszczególne typy biegów na ME OCR 2019. A tych jest ponad 10. Czym rożni się bieg Open od Course, czym jest np Journeyman? Udział w których biegach daje punkty w "Lidze Narodów". Czy jest sztafeta Mix, itd... W tym roku na Mistrzostwach Europy jest sporo nowości, spróbujmy przyjrzeć się bliżej poszczególnym biegom.


Standard CourseKlasyk. 15 km. 60 przeszkód. Biorąc udział w tym biegu można zawalczyć o tytuł Mistrza Europy OCR. Nie każdy jednak może stanąć na linii startu, do tego potrzebne jest zdobycie kwalifikacji, które można uzyskać zajmując odpowiednio wysokie miejsce w wytypowanych wcześniej zawodach. Więcej o zasadach kwalifikacji w tym artykule.


Ale żeby nie było tak prosto to Standard Course dzieli się na Elite wave oraz Age Groups, te ostatnie z kolei dzielą się wg przedziałów wiekowych, oczywiście wszystko osobno dla obu płci.


Najważniejsze pytanie to czym różni się Elite Wave od Age Group. Ano oprócz tego, że obowiązują nieco inne zasady kwalifikacji to jest jedna, bardzo istotna różnica. Mistrzem Europy można zostać jedynie startując w Elite Wave. Kropka. Niestety bardzo często wielu zawodników o tym "zapomina" i tytułują się np. Mistrz Europy w kat. wiekowej 25-29. To jest błąd. Startując w kat. wiekowej zostaje się tylko albo aż zwycięzcą kat. wiekowej na Mistrzostwach Europy. Chcesz być Mistrzem? Musisz wystartować w fali Elite.


Natomiast wspólną zasadą jest, że za nie pokonanie przeszkody zawodnik oddaje opaskę i wtedy zostanie sklasyfikowany jako "without wristband", choć z punktu widzenia Mistrzostw jest to równe DNF (brak ukończenia biegu). Myślę, że nie trzeba dodawać, że wszelka pomoc z zewnątrz jest zabroniona (w tym otrzymywanie posiłków i napojów, na szczęście można otrzymywać porady jak przejść przeszkodę).


Dodatkowe informacje:

Limit czasu: 4,5 h

Każdy uczestnik za ukończenie otrzyma pamiątkowy medal oraz koszulkę finisher'a, a jeśli doniósł opaskę to otrzyma również pamiątkową silikonową.

Nagrody finansowe są tylko w Elicie, za to dla co najmniej pierwszej 6-ki.


 

Short CourseTo coś w sam raz dla ocr'owych sprinterów. Dystans 3 krotnie krótszy niż w Standard Course tj. 5 km. Przeszkód będzie 40. Co oznacza, że ich zagęszczenie będzie większe. Tak więc bieg zarówno dla miłośników #tylkoprzeszkody jak i #tylkobieganie :).


Pozostałe zasady jak dla Standard Course. Mamy więc Elite Wave oraz Age Groups.

Pamiętajcie jeśli chcecie zawalczyć o Mistrza Europy na krótkim dystansie to tylko udział w fali Elite ma sens. Jeśli jeszcze nie jesteście gotowi na walkę o tytuł Mistrzowski to pozostają fale Age Groups.


Dodatkowe informacje:

Limit czasu: 2 h

Każdy uczestnik za ukończenie otrzyma pamiątkowy medal oraz koszulkę finisher'a, a jeśli doniósł opaskę to otrzyma również pamiątkową silikonową.

Nagrody finansowe są tylko w Elicie, za to dla co najmniej pierwszej 6-ki.


 

Open RaceTutaj każdy może poczuć się niemal jak zawodnik walczący o tytuł Mistrza Europy na krótkim dystansie. Z tą różnicą, że można sobie nawzajem pomagać na trasie, można również otrzymać napoje czy posiłek od kibiców, a trasa będzie inna, no i dystans będzie prawdopodobnie trochę dłuższy powiedzmy takie 5+km i przeszkody mogą być nieco inne niż w biegach, w których walczy się o Mistrzostwo. Acha, i nie trzeba mieć prawa pobytu stałego w Europie aby w nim uczestniczyć, tak jak to jest wymagane w biegach "course".


Aby uczestniczyć w tym biegu nie są również potrzebne żadne kwalifikacje. Nie ma również kategorii wiekowych, ani opasek. Liczy się czysta przyjemność i dobra zabawa.


Tak więc to "niemal" w pierwszym zdaniu jest sporym nadużyciem. Ale czy istnieje sposób aby poczuć się jak zawodnik walczący o Mistrzostwo nie mając kwalifikacji? Mam dobrą wiadomość... jest :) to kategoria Journeyman.


Dodatkowe informacje:

Limit czasu: 2,5h

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal oraz koszulkę finisher'a.


 

JourneymanTutaj każdy może poczuć się jak zawodnik walczący o tytuł Mistrza Europy (bez niemal :)). Zasady są właściwie takie same jak dla Short Course i Standard Course. Te same trasy, te same przeszkody, te same dystanse, ten sam regulamin, system opaskowy ( trzeba samodzielnie pokonać wszystkie przeszkody aby zachować opaskę).


Różnice?

Wygrywając Journeyman nie zostaniesz Mistrzem Europy :) Poza tym nie potrzeba kwalifikacji, brak podziału na Elite i Age Groups. Jest jedynie podział ze względu na płeć. I tak jak w Open nie trzeba być mieszkańcem Europy. To chyba tyle z różnic.


Jak dla mnie najlepsza opcja aby spróbować swoich sił na torze mistrzowskim gdy się nie ma kwalifikacji hmm w sumie jedyna taka opcja ;P


Dodatkowe informacje:

Limit czasu: takie jak dla Short Course (2h) lub Standard Course (4,5h).

Każdy uczestnik za ukończenie otrzyma pamiątkowy medal oraz koszulkę finisher'a, a jeśli doniósł opaskę to otrzyma również pamiątkową silikonową.


 

Team RelayW tym roku w tej kategorii jest jedna zasadnicza zmiana w porównaniu z zeszłym, a mianowicie w biegach mistrzowskich nie ma kategorii MIX. Jedni uważają, że szkoda, inni, że dobrze. Nie będę teraz nad tym się rozwodził, niech każdy sam wyrobi sobie opinię i przejdźmy do formuł w której można walczyć w tym roku o Mistrzostwo.


Są to Team Relay National Men oraz Team Relay National Women. Każdy z zespołów składa się z trzech osób, każda z nich wybiera jedną zmianę. Do wyboru mamy biegową, siłową i techniczną (przeszkodową).


Aby uczestniczyć w Team Relay National wystarczy, że tylko jedna osoba z drużyny ma kwalifikację do fali Elite w biegu Short lub Standard (chyba, że jest się jedyną drużyną z danego kraju, to wtedy ten wymóg nie obowiązuje). O tytuł mistrzowski mogą walczyć sztafety zgłoszone przez krajowe stowarzyszenia OCR zjednoczone w europejskiej federacji The European Obstacle Sports Federation (EOSF). Każde krajowe stowarzyszenie może zgłosić do trzech sztafet każdej płci.


Dobrą wiadomością dla osób, które nie miały szczęścia i stowarzyszenie krajowe nie wskazało ich jako reprezentacji, mogą samodzielnie zgłosić drużynę narodową, warunkiem jest jednak dostępność miejsc.


Oprócz sztafet walczących o tytuł mistrzowski dla danego kraju jest jeszcze formuła Open. W Open są trzy typy sztafet: Team Relay Open Men, Team Relay Open Women, Team Relay Open Mix.


Na szczęście więc drużyna mieszana nie zniknęła całkowicie. Skoro więc już o niej mowa to MIX może składać się z dwóch mężczyzn i jednej kobiety lub jednego mężczyzny i dwóch kobiet (taka sztafeta jest już zgłoszona).


Choć w nazwie występuje Open to jest to jednak bieg "opaskowy".


Łączny dystans do przebiegnięcia przez sztafetę to około 8-9 km.


Dodatkowe informacje:

Limit czasu: 2 h.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal oraz bransoletkę.


 

Ninja TrackTo absolutna nowość na Mistrzostwach Europy. Dystans super sprint, tylko150 metrów, ale po drodze czeka aż 8 przeszkód przygotowanych przez ospro.pl. To jest to, co wszystkie ninja kochają najbardziej. Zawody stworzone dla wyznawców hashtag'a #tylkoprzeszkody.


Więcej informacji jak będzie wyglądał tor, jakich przeszkód można się spodziewać znajdziecie tutaj: http://ocrec2019.com/pl/aktualnosci/ninja-track-ultrashort-challenge/.


Ja ze swojej strony dodam, że to świetny ruch ze strony organizatora aby wydzielić osobną przeszkodową konkurencję. Nie da się ukryć, że OCR'y (czy się to komuś podoba czy nie) skręcają właśnie w taką stronę.

Jest to również wyciągnięcie wniosków z poprzednich Mistrzostw w Danii, gdzie według wielu Short Course przypominał bardziej tor Ninja Warrior niż był OCR'em.


Wydzielając osobną konkurencję z jednej strony rozwiązano problem #tylkoprzeszkody vs #tylkobieganie, z drugiej pokazano, że organizatorzy ME obserwują co się dzieje i starają się do tego dostosować.


Aby zawalczyć o tytuł Mistrza Europy w formule Ninja Track nie potrzeba kwalifikacji, w sumie to trudno mi wyobrazić sobie gdzie można by je w Polsce zdobyć poza Barbarian Arrow, ale żeby wystartować w finale trzeba najpierw zdobyć jeden z 8 najlepszych czasów eliminacji (odbywają się one w czwartek, piątek i sobotę rano). Potem jeszcze przebrnąć przez półfinał i już w sobotę po południu można walczyć o pierwszy historyczny tytuł Mistrza Europy Ninja Track.


Warto jeszcze dodać, że nie ma podziałów na elitę i open, brak również kategorii wiekowych.


Dodatkowe informacje:

Limit czasu: 2,5 min.

Brak dodatkowych gadżetów za udział.


 

KidsNo i na koniec kategoria Kids co nie znaczy, że najmniej ważna, a patrząc 10 lat do przodu to może i jest to najważniejsza ze wszystkich kategorii :)


Jak dla mnie sporym zaskoczeniem jest fakt, że Kids'y mają aż dwie formuły.Kids Course

Jest formułą opartą na rywalizacji, podobnie jak w Ninja Track, aby dotrzeć do finałów trzeba wpierw wykazać się w eliminacjach. Nie ma jednak zaplanowanych półfinałów. Nie ma również tytułu Mistrzowskiego. Ta formuła choć oparta na rywalizacji, to przede wszystkim ma popularyzować biegi przeszkodowe wśród najmłodszych.


Będzie natomiast oczywiście podział na kategorie wiekowe, dokładniej to na trzy: 4-7 lat, 8-11lat, 12-15lat, a każda z nich ma podział na dziewczyny i chłopaków.

Przeszkody na jakie napotkają młodzi zawodnicy nie zostały jeszcze ogłoszone. Podobno ma to nastąpić w ostatnim tygodniu maja.


Dodatkowe informacje:

Limit czasu: brak.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal oraz chustę.Kids Open

Ten bieg odbędzie się w niedzielę na podobnych zasadach jak pozostałe biegi Open w tym dniu. Czyli przede wszystkim liczy się dobra zabawa :) Nie ma już eliminacji i finałów, pozostaje jednak podział na kategorie wiekowe oraz na chłopców i dziewczynki. A trasa ma pozostać ta sama jak na Kids Course.


Dodatkowe informacje:

Limit czasu: brak.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal.


 

Liga NarodówA dokładniej "The Ranking of Nations". To kolejna tegoroczna nowość, która sprawia, że nawet nie będąc na podium można walczyć o punkty dla swojego kraju. Kraj który otrzyma najwięcej punktów otrzyma tytuł: " The grand OCR Nation in Europe".


W tym wyzwaniu biorą udział wszyscy zawodnicy startujących w biegach "opaskowych". Oczywiście zwycięstwo w Elite jest lepiej punktowane niż Age Group, które z kolei daje więcej punktów niż np wygrana w Journeyman. Punktuje pierwsza 20-tka w każdej z kategorii.PodsumowanieJak sami widzicie sporo tego :) Na brak możliwości nie można narzekać. Tak więc żeby się w tym wszystkim nie pogubić popełniłem ten artykuł. Mam nadzieję, ze się podobał i co nieco rozjaśnił i uporządkował.


P.S. Warto dodać, że na początku mistrzostw, w czwartek 27 czerwca, zaplanowana jest ceremonia otwarcia z prezentacjami krajów, a na zakończenie części oficjalnej mistrzostw, w sobotę wieczorem, ceremonia zamknięcia wraz z ceremonią wręczenia medali.


To co widzimy się w Gdyni?
745 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page