top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Jak OCR (sport przeszkodowy) stał się częścią pięcioboju - rozmowa z sekretarzem generalnym UIPM

Jako że OCR będzie, a właściwie myślę, iż możemy powiedzieć, że już jest częścią nowoczesnego pięcioboju, miałem przyjemność zadać kilka pytań sekretarzowi generalnemu UIPM (Międzynarodowy Związek Pięcioboju Nowoczesnego) - Shiny Fang. Co więcej, otrzymałem odpowiedzi. Poniżej przeczytacie, jak to się stało, że to dyscyplina OCR została wybrana, dlaczego akurat ona spośród nieograniczonych możliwości oraz co nas czeka w najbliższej przyszłości.Przeszkodowo.pl: Zacznijmy od początku, kiedy UIPM zostało poinformowane o konieczności podjęcia decyzji o zastąpieniu jazdy konnej nową dyscypliną?

Shiny Fang: W grudniu 2021 roku prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach ogłosił, iż aby pięciobój nowoczesny był rozważony w programie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles 2028, musi zaprezentować znaczne zmniejszenie kosztów i złożoności oraz poprawę w obszarach bezpieczeństwa, dostępności, atrakcyjności dla młodzieży i ogółu społeczeństwa.

Dla nas przekaz był bardzo jasny, UIPM musi znacząco zmienić nowoczesny pięciobój, aby pozostać istotnym i zachować swoje miejsce w programie olimpijskim.


Kolejnym krokiem musiało być wybranie nowej dyscypliny spośród prawie nieskończonej liczby opcji. Jak to zrobiliście?

UIPM utworzył Grupę Roboczą i wprowadził kompleksowy i przejrzysty proces znajdowania alternatywy dla jazdy konnej. Grupa składała się z 21 członków, w tym pięciu zewnętrznych ekspertów mediów i marketingu, czterech aktualnych pięcioboistów oraz dziesięciu olimpijczyków.


Grupie Roboczej zostało powierzone zadanie zabezpieczenia przyszłości sportu, który Pierre de Coubertin stworzył specjalnie na Igrzyska Olimpijskie ponad 100 lat temu; zapewniając, że pozostanie wiernym swojemu dziedzictwu, ale dostosowanym do rzeczywistości XXI wieku. W tym czasie każdy, kto chciał wnieść swój wkład w konsultacje, mógł przesyłać pomysły i sugestie do UIPM drogą elektroniczną, za pośrednictwem swoich Narodowych Federacji lub odpowiednich Komitetów UIPM.Ile poważnych opcji było rozważanych?

Grupa Robocza rozważyła i omówiła 62 propozycje. Wśród nich rozważano m.in.: wspinaczkę, rzut oszczepem, skok w dal, bieg na orientację oraz kolarstwo przełajowe.


Propozycje pochodziły z 37 krajów (Europa (46%), następnie Azja (22%), Afryka (11%), Ameryka Południowa (11%), NORCECA (5%) i Oceania (5%)).

22 Narodowe Federacje i 15 osób złożyły propozycje oraz wpłynęło zgłoszenie zawierające dziewięć propozycji od Grupy Zawodników prowadzonej przez Komitet Zawodników UIPM.


Jak więc do tego doszło, że wybrano akurat sport przeszkodowy?

Po zakończeniu trzystopniowego procesu punktowego, w maju 2022 roku Grupa Robocza jednomyślnie (z jednym wstrzymaniem się od głosu) wybrała dwa warianty dyscypliny przeszkodowej do testowania. Grupa Robocza rygorystycznie przestrzegała 13 ustalonych kryteriów.


Wybór brał pod uwagę opinie zawodników, aspekty medyczne (w tym obciążenie treningowe, kontuzję oraz walkę z dopingiem), możliwości telewizyjne, medialne i marketingowe. Oczywiście, zapewniając także, że nowa dyscyplina spełniała wymagania MKOl.


Nie oszukujmy się, nie wszyscy pentaliści byli zachwyceni tym wyborem.

Zmiana często sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo i niepewnie, doświadczyliśmy już tego w przeszłości. Ale zmiana jest w DNA naszego sportu, a pięcioboiści udowodnili, że są najbardziej uniwersalnymi sportowcami na świecie. 12 listopada decyzja ze strony globalnej społeczności sportu UIPM była bardzo jasna: 83,3% głosowało za dodaniem dyscypliny przeszkodowej do statutu UIPM.


Wynik daje UIPM mandat do zaproponowania odświeżonego Pięcioboju Nowoczesnego - z dyscypliną przeszkodową zastępującą jazdę konną - Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu (MKOl) na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles 2028.


Co więcej, opinie pięcioboistów, którzy wzięli udział w czterech testowych imprezach dyscypliny przeszkodowej organizowanych przez UIPM w 2022 roku były niezwykle pozytywne. Łącznie ponad 300 pięcioboistów i 100 zawodników przeszkodowych z całego świata trenowali i rywalizowali na czterech specjalnie przygotowanych torach, składających się z 28 unikalnych przeszkód. Oficjalne badanie opinii uczestników przyniosło następujące opinie:

  • 88% pięcioboistów było zadowolonych lub bardzo zadowolonych z ogólnego doświadczenia z wydarzenia testowego.

  • 82% pięcioboistów było zadowolonych lub bardzo zadowolonych z przyjemności związanej z rywalizacją.

  • 72% pięcioboistów było zadowolonych lub bardzo zadowolonych z atrakcyjności projektu przeszkód dla publiczności oraz młodzieży.Jako biegacze przeszkodowi oraz Ninja, jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza dyscyplina została wybrana, ale czy nie jest ona zbyt niszową i nie przyciągnie wystarczająco dużo uwagi?

Wręcz przeciwnie. Dyscyplina przeszkodowa ma potencjał, aby nie tylko uratować nasz sport, ale także sprawić, że stanie się jednym z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych widowisk podczas Igrzysk Olimpijskich, z jednymi z najwyższych oglądalności telewizyjnych, zasięgów w mediach społecznościowych oraz z potencjałem nieograniczonego rozwoju. Dyscyplina przeszkodowa jest naprawdę globalna, ponieważ jest łatwo dostępna dla młodych sportowców na całym świecie.

  1. 30 000 stałych torów przeszkód i siłowni na całym świecie oraz 100 000 "placów zabaw" z przeszkodami.

  2. Ponad 20 milionów zawodników przeszkodowych w różnym wieku na całym świecie.

  3. 250 000 osób rocznie składa aplikacje na rywalizację w programach telewizyjnych z przeszkodami, w samych Stanach Zjednoczonych to aż 70 000.

  4. 1 miliard osób w 148 krajach ma dostęp do transmisji z zawodów z przeszkodami. Setki milionów wyświetleń na platformach społecznościowych każdego roku.

  5. 300 milionów osób ogląda programy z zawodów przygodowych w 90 krajach.

Dodatkowo wartość, jaką dyscyplina przeszkodowa przyniesie Igrzyskom Olimpijskim, a szczególnie Igrzyskom Olimpijskim w Los Angeles w 2028 roku jest ogromna. Sport przeszkodowy pomoże w dalszym rozwijaniu działań Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w celu zmodernizowania programu sportowego na Igrzyskach, aby dotrzeć do młodszych fanów w miejskich społecznościach w różnych miejscach na świecie.


Jak zostało już wspominane, było kilka wydarzeń testowych, czy inne dyscypliny również miały takie testy?

Wszystkie propozycje przeszły długie dyskusje, lecz z bardzo ograniczonym czasem nie było możliwości przetestowania wielu opcji i kombinacji dyscyplin. Jednak faza testów Dyscypliny Przeszkodowej spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Wyniki ankiet, które przeprowadziliśmy i opublikowaliśmy na stronie internetowej UIPM od uczestników z Ankary (Turcja), Manila (Filipiny), Lignano Sabbiadoro (Włochy) i Zielona Góra (Polska), były przytłaczająco pozytywne.


Były duże różnice między torami przeszkód w Turcji a np. w Polsce. To prowadzi do pytania, kto je projektuje i jakie będzie ich ostateczne kształtowanie, a może będzie zestaw zatwierdzonych przeszkód i każdy organizator będzie mógł wybierać spośród nich?


UIPM właśnie opublikował swoje pierwsze wytyczne dotyczące przeprowadzania konkurencji Dyscypliny Przeszkodowej, a wkrótce pojawi się przetarg na sprzęt i katalog przeszkód, w którym będą umieszczone przeszkody, które przyszli organizatorzy zawodów użyją zgodnie z wytycznymi. Będziemy więc mieć mieszankę przeszkód obowiązkowych i opcjonalnych.Co z mistrzostwami Europy lub świata - układ torów przeszkód również może być różny? Wytyczne UIPM dotyczące konkurencji Dyscypliny Przeszkodowej określają standard, który ma zastosowanie do wszystkich konkurencji UIPM kategorii A, takich jak Mistrzostwa Kontynentalne i Światowe, z bardziej elastycznymi kryteriami dla konkurencji kategorii B i C. UIPM będzie ściśle współpracować z przyszłymi gospodarzami Igrzysk Olimpijskich przy projektowaniu unikalnego toru dla Igrzysk Olimpijskich.


Ostatnie pytanie, kiedy i gdzie odbędą się pierwsze oficjalne zawody pięcioboju nowoczesnego z konkurencją Dyscypliny Przeszkodowej? Mistrzostwa Świata U17 2023 w Aleksandrii (Egipt) z dnia 12-16 lipca 2023 będą pierwszym zawodami z integracją dyscypliny przeszkodowej w pięcioboju nowoczesnym wraz z szermierką, pływaniem i laser run (konkurencja łączona – strzelanie + bieg). UIPM planuje również zorganizowanie kilku samodzielnych imprez OCR/Ninja w 2023 roku.


 

source: https://www.uipmworld.org/uipm-headquarters-and-staff-team

Shiny Fang, była zawodniczka pływania synchronizowanego, trener główny, międzynarodowy sędzia, profesor Uniwersytetu Sun Yat-Sen (1999-2006), oraz główny instruktor serii programów edukacyjnych. Związana z branżą sportową i stosunkami międzynarodowymi od 2004 roku, od 2008 roku czasowo odpowiedzialna za międzynarodowe sprawy UIPM. Jako Wice Dyrektor Konkurencji dla Igrzysk Olimpijskich 2008 (2007-2008) oraz Dyrektor Konkurencji dla Azjatyckich Igrzysk 2010 (2009-2010) została wyróżniona jako "Ekspert Roku", "Specjalista Organizacji" oraz "Młody Ekspert Administracyjny". Wybrana jako Wiceprezydent Międzynarodowej Unii Cheer (2010-2014-2018), Shiny Fang była również nadzorcą Prezentacji Sportowej w różnych rozgrywkach wielobojowych. Obecnie jest członkiem Grupy Doradczej ds. Rozwoju Sportu i Edukacji ASOIF. Source: https://www.uipmworld.org/uipm-headquarters-and-staff-team

710 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page