top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Mistrzostwa Polski OCR 2020 - drużynowa klasyfikacja medalowa

Zaktualizowano: 31 gru 2020

Ponieważ organizator Mistrzostw Polski nie pokusił się o stworzenie drużynowej klasyfikacji medalowej oraz wyróżnienia i nagrodzenia tej najlepszej... to ja to zrobię. A przynajmniej w zakresie określonym przez pierwszą część poprzedniego zdania, co do nagrody, to mogę co najwyżej wyróżnić tą jedyną drużynę w ramach tego artykułu i uścisnąć dłoń podczas najbliższych zawodów.


No właśnie... czy uda się jednak wyłonić tą jedną jedyną zwycięską drużynę?

Zadanie wydaje się proste, ale za chwilę postaram się Wam udowodnić, że wcale tak nie jest :)


Ok, zaczynam od zwykłego podliczenia medali zdobytych przez poszczególne drużyny. Każdy medal czy to kategoria elite, wiekówka, sztafeta czy ninja liczę tak samo. Dla jasności za pudło w sztafecie przyznaję w moich obliczeniach po jednym medalu dla drużyny, a nie po trzy.


No to zaczynamy od biegu na 3 km.


Aż 17 drużyn zdobyło choćby po jednym medalu, to jednak Socios Silesia zdobyło w tej konkurencji najwięcej zarówno złotych jak i wszystkich medali (czyli suma złotych, srebrnych i brązowych). Przyjęło się, że w klasyfikacjach medalowych decyduje o kolejności liczba medali z najdroższego kruszcu. Uważam jednak, że to liczba wszystkich zdobytych medali lepiej pokazuje siłę drużyny jako całości, dlatego będę prezentował oba zestawienia. Sami wybierzcie sobie, które dla Was jest ważniejsze :)


Teraz spójrzmy na wyniki biegu na 12 km.

Ciekawostka, znów "zamedalowało" 17 drużyn, oczywiście częściowo innych niż na 3 km. Tym razem w obu kategoriach najlepsza znów okazała się Śląska drużyna, jednak inna niż poprzednio. Tym razem najwięcej złotych oraz wszystkich razem medali zdobywa Carbon Silesia Sport. Śląskie drużyny okazały się wyjątkowo mało gościnne na swoim terenie ;)


I przechodzimy do sztafet.

Tutaj do zgarnięcia było 9 medali: były kategorie zespołów męskich, kobiecych i mieszanych. W konkurencji sztafet najlepiej wypadła drużyna Gorącego Potoku zdobywają łącznie dwa medale, oba w kolorze złota.


A teraz nowość OCR100 / Ninja Track

Tutaj niespodzianki nie ma, najwięcej medali zdobyła drużyna OSPRO Ninja Team. Złoty medal dla Gorącego Potoku, a dokładniej dla Kasi Baranowskiej nie powinien być zaskoczeniem dla tych, którzy bacznie obserwowali jej rozwój i postępy na przeszkodach w ciągu ostatniego roku. Zwycięzcą w tej kategorii jest jednak Ospro Ninja Team. Dodam, że nie uwzględniłem wyników sztafet Ninja (co i tak nic by nie zmieniło).


Były już 4 konkurencje: 3km, 12km, sztafety, ocr100 i.... 4 zwycięskie drużyny.


Trzeba jednak wybrać tą jedną jedyną zwycięską drużynę, posumujmy więc wszystkie medale razem i zobaczmy co nam z tego wyjdzie.


Podsumowanie


Walka była bardzo, bardzo zacięta (mam nadzieję, że się nie pomyliłem :D).

Najwięcej złotych medali zdobywa drużyna Socios Silesia !!! Wygrywa zaledwie jednym złotem nad Carbon Silesia Sport. Na trzecim miejscu z niewielką stratą do Carbonów jest Gorący Potok.


Sumując wszystkie medale ze wszystkich konkurencji niewiele się zmienia, praktycznie wystarczy przemnożyć złote x 2 i mamy wynik (tylko Socios popsuł mi ten wzór i dla nich zastosujemy "złote x 2 +1").


Czy to już koniec?

I tu moglibyśmy zakończyć artykuł, ogłosić Socios Silesia zwycięska drużyną Mistrzostw Polski 2020 i zająć się innymi sprawami... ale tak nie będzie ;>


To by było za proste.


Jedna rzecz nie daje mi tu spokoju, chodzi o założenie, że medal elite = medal age group. Myślę, że wszyscy czujemy, że takie 1:1 jest trochę hmm niesprawiedliwe. W końcu to medale w Elite dają uprawnienia do tytułu Mistrza, Wicemistrza, Wicewicemistrza Polski. Nie mam jednak pojęcia jaki współczynnik przyjąć 1,5:1, 2:1, 5:1, 10:1?


Nie wiem i się tego nie podejmuję, jestem jednak ogromnie ciekawy waszego zdania. Może spotkaliście się już gdzieś z rozwiązaniem pozwalającym rozwiązać tę zagadkę?


W każdym razie jeśli współczynnik wyniósłby min 2:1 to wtedy najwięcej złotych medali miałaby drużyna Carbon Silesia Sport. Zdobyła dwa złota w Eilte, Socios ani jednego.


Idąc dalej, jeśli współczynnik byłby wyższy i policzyć sztafety na równi z Elite to Gorący Potok mógłby tu namieszać jeszcze bardziej.


Bawimy się dalej, w co by było gdyby?


Trzeba przyznać, że Śląskie drużyny miały ułatwioną sprawę ponieważ startowały u siebie, mogły więc wystawić bardzo liczne drużyny. Zmierzam do tego, że być może przy wyborze tej najlepszej drużyny można wziąć pod uwagę jej liczebność. Wiem, że tutaj już odpływamy w krainę fantazji, bo wtedy na miejscu Carbonu wystawiłbym tylko Grzegorza Szczechlę, a na miejscu Gorącego Potoku wyłącznie Katarzynę Baranowską :)


Gorący Potok przyjechał, jeśli dobrze liczę w ośmioosobowym składzie, w porównaniu do Sociosów i Carbonów którzy wystawili po 30-40 zawodników to jak walka Dawida z Goliatem, tak więc uzyskany przez nich wynik medalowy budzi mój ogromny szacunek.Podsumowanie podsumowania


Która w końcu drużyna zasłużyła na tytuł tej najlepszej?

Trudno powiedzieć :)


Najprościej licząc, najwięcej medali zdobyła drużyna Socios Silesia.


Uwzględniając jednak tytuły Mistrzowskie, można wskazać na Carbon Silesia.


Patrząc na skuteczność, najlepszymi mogli okazać się zawodnicy Gorącego Potoku.Może to za bardzo komplikuję, cóż poradzę, że tak lubię.


Zastanawiam się, że może jednak dobrze, że organizator nie zdecydował się na nagradzanie drużyn. Jak widzicie jest to niełatwe i zawsze można być posądzonym, że zastosowany wzór faworyzuje którąś z drużyn.


Co o tym sądzicie drodzy przeszkodowcy?


 

P.S. Poniżej kilka grafik dla nieco bardziej zainteresowanych tematem

Dziękuję za uwagę.


Moim podstawowym celem jest dyskusja jak powinno się wyliczać klasyfikację medalową, czy łączyć Elite z Age group, z OCR100, ze sztafetami, a może każda dyscyplina powinna mieć osobną drużynową klasyfikację medalową ?


W wyliczeniach mogłem się pomylić, dlatego jeśli zauważycie błąd dajcie znać.


Zaznaczam, że ostatnim czego bym chciał to dyskusja, która drużyna jest lepsza, to naprawdę nie ma znaczenia - Przeszkodowo.pl wszystkich Was kocha tak samo :)


426 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page