top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Liga OCR - List otwarty drużyn do OCR Polska - plastrony (aktualizacja 2021-05-12)

Zaktualizowano: 12 maj 2021

Dziś na profilach kilkunastu drużyn uczestniczących w Lidze OCR punktualnie o godzinie 12.00 pojawił się list otwarty do OCR Polska o poniższej treści: (odpowiedź OCR Polska z dnia 2021-05-12 na dole artykułu) 

Jako drużyna i zawodnicy biorący udział w Polskiej Lidze Sportów Przeszkodowych zwracamy się z APELEM o zamianę plastronów identyfikujących zawodników ligowych na alternatywne rozwiązanie - opaski.


Doceniając cały trud i ciężką pracę włożoną w organizację Polskiej Lidze Sportów Przeszkodowych przez Stowarzyszenie OCR Polska, obecny sposób identyfikacji zawodnika za pomocą plastronów jest niespodziewanym i niepopartym dobrymi praktykami ruchem ze strony organizatora ligi i jest przez nas nieakceptowalny.


Powodem braku akceptacji są nieprzemyślane przez OCR Polska konsekwencje - głównie finansowe dla uczestników ligi i ich kluczowych partnerów oraz brak możliwości odpowiedniego przygotowania rozwiązań zastępczych przy zachowaniu stosownego czasu. Niestety – to głównie dzięki partnerom drużyn ten sport ma szansę na warunki do rozwoju, a nie samo uczestnictwo w prestiżowej lidze bez benefitów.


Ponadto stosowanie plastronów jest niepraktyczne, niebezpiecznie i nieuzasadnione ekonomicznie oraz pozbawia zawodników tożsamości drużynowej i indywidualnej. Niestety mimo prób dialogu nie otrzymaliśmy odpowiedzi z rzeczowymi argumentami, dlaczego plastrony są wartościowym rozwiązaniem obecnie i naszym zdaniem powinny one zostać zamienione i wykluczone ze stosowania w sezonie 2021.


Liga w naszym rozumieniu i założeniu powinna być budowana wspólnie na zasadach dialogu przez organizatora oraz zawodników w celu wypracowania i osiągnięcia najlepszego standardu rywalizacji, dlatego branie pod uwagę głosu i dobra zawodników powinno leżeć w gestii Stowarzyszenia OCR Polska oraz być jednym z jego priorytetów. Nie ma organizatora bez zawodników, tak jak nie ma zawodników bez organizatorów.


Jesteśmy gotowi jako drużyna i zawodnicy ponieść jednorazowy, dodatkowy koszt wykupienia opasek oraz wesprzeć Stowarzyszenie OCR Polska w ich przygotowaniu. Zwracamy również uwagę na wymuszenie stosowania plastronów poprzez zmianę regulaminu – nowy regulamin wymaga ponownej akceptacji przez wszystkie strony lub zwrot poniesionych kosztów na skutek niemożliwości realizacji rywalizacji z winy organizatora. Apelujemy i liczymy na wypracowanie zdrowego kompromisu. Z poważaniem. 

Komentarz Przeszkodowo.pl


Jak udało mi się dowiedzieć drużyny o konieczności korzystania z plastronów dowiedziały się na dzień przed pierwszymi zawodami ligowymi tj. Adrenaline Rush w Radotkach (wersja przedstawiona przez jedną z drużyn). Podczas tych zawodów zawodnicy wystartowali w przygotowanych plastronach, za które nie trzeba było dodatkowo płacić. Wchodziły one w skład pakietu zakupu licencji zawodniczej, która kosztowała 30 pln.


W przypadku zniszczenia plastronu, zakup nowego kosztuje 21 pln.


Z moich obserwacji w Radotkach wynika, że spora część, a może nawet większość plastronów była poniszczona, głównie porozrywana zapewne na zasiekach.


Dla mnie jako osoby relacjonującej wydarzenia oraz jako dla kibica plastrony nie ułatwiają życia, ponieważ trudniej rozpoznać z daleka barwy drużyny, a tym samym zawodnika.


O innych aspektach, z punktu widzenia zawodników i szefów drużyn, tego rozwiązania już czytaliście w wyżej zamieszczonym liście.


Z drugiej strony tak myślę, że może to być ułatwienie dla sędziów, którzy szybciej mogą ocenić który z zawodników jest w Elite, a który nie. Utrudnia to też teoretycznie oszustwa na biegach, schować plastron i udawać Open jest dużo trudniej niż w przypadku opaski na głowę.


Uzasadnieniem plastronu mogłoby być też zamieszczone na nim logo sponsora ligi, wtedy organizator mógłby dzielić się przychodami z drużynami, aby skompensować straty wynikające z zasłonięcia ich sponsorów. Takiego sponsora oraz loga jednak brak. Wymagałoby to też wcześniejszego uzgodnienia z drużynami i odpowiednim zapisem w regulaminie. Takiego zapisu w obecnym regulaminie jednak nie znalazłem.


Widzę więc potencjał w tym pomyśle, ale mam wrażanie, że wdrożono go zbyt wcześnie, zbyt pochopnie. W przyszłości z odpowiednim sponsorem to może mieć pewien sens.


W tym momencie trafiają do mnie argumenty drużyn podpisujące się pod listem.


Drużyny, które podpisały list to m.in:

Socios Silesia, Carbon Silesia Sport, RajSport Active, Podhalańskie Dziki, Wataha, Power Training, Dziady OCR, Baltic Seals, Lemon Team, Dynamic Strong Gniezno, Unit 37, Bestie OCR Legionowo, Sparta Runners, Dragon Runners, Ninja Obstacle Runners, Wolf Team, Dirty Sparrows.


Z dziennikarskiego obowiązku dodam, że nie wszystkie drużyny podpisały się pod tym listem. Na ten moment wiem o Biegun OCR Team, XRunners i Runmageddon.

Jak poznam ich stanowisko to się nim z Wami podzielę, ponieważ sam chętnie spojrzę na sytuacje z innego punktu widzenia.


Liczba drużyn, które przystąpiły do podpisania listu jest jednak przytłaczająca i ciężko będzie przejść obok niego obojętnie.


Ciekaw jestem ogromnie odpowiedzi OCR Polska, liczę na konstruktywny dialog.


Zapraszam do komentowania i merytorycznej dyskusji w komentarzach pod postem na Facebooku.


 

Aktualizacja 2021-05-12

Odpowiedź organizatora Polskiej Ligi Sportów Przeszkodowych opublikowany na Facebooku:


Komunikat do APELU szefów drużyn OCR


W mediach społecznościowych pojawił się apel części drużyn, wystosowany przez ich szefów w sprawie plastronów na biegach LIGI 2021.


Odnosząc się do zawartych w apelu informacji, komunikujemy, że nie zgadzamy się z zarzutami tam zawartymi. Używanie plastronów przez zawodników identyfikuje i utożsamia ich z zawodami w jakich startują, jest częścią długoterminowych planów Organizatora (OCR Polska) przez co jest w pełni uzasadnione ekonomicznie, jest praktyczne pod kątem identyfikacji, nie ma również potwierdzenia jakoby były niebezpieczne.


Komunikat sugeruje jakoby Zarząd OCR Polska nie podejmował dialogu z drużynami i nie przedstawiał argumentów stojących za zastosowaniem wprowadzonych przez OCR Polska projekcie jakim jest LIGA OCR. Bez słowa o zaproponowanym kompromisie.


Musimy sprostować, że te sugestie, które ten apel zawiera wprowadzają odbiorców w błąd i stawiają Zarząd OCR Polska w złym świetle, dlatego śpieszymy wyjaśnić, iż ze strony OCR Polska dialog z drużynami prowadzony był do tej pory w trybie ciągłym. Zostały przedstawione argumenty stojące za wprowadzeniem plastronów, jednak część uczestników dialogu ich po prostu nie przyjęła.


Ze strony sprzeciwiających się plastronom przedstawicieli drużyn pojawił się tylko jeden merytoryczny argument przeciw stosowaniu plastronów tj. zasłanianie ich sponsorów. W związku z czym Zarząd zaproponował kompromis umożliwiający drużynom wprowadzenie na plastrony własnych logotypów. Sprzeciwiający się szefowie drużyn odrzucili tą propozycję również, zmieniając płaszczyznę dyskusji na otwarty nacisk w mediach społecznościowych na co nie możemy się zgodzić.

Apel kończy nieprawdziwe stwierdzenie o wymuszeniu stosowania plastronów poprzez zmianę regulaminu. Podkreślamy, że organizator dotychczas nie podjął i nie zamierza podejmować żadnych kroków prowadzących do zmiany regulaminu ligi zaakceptowanego przez wszystkie strony.


Dla uporządkowania informacji dotyczących LIGI, prowadzonych przy niej działań przez OCR Polska i udziału poszczególnych zawodników przypominamy: - LIGA OCR prowadzona jest w ramach projektu realizowanego przez OCR Polska i wedle określonych przez nas reguł - chętni zawodnicy indywidualnie zgłaszają się do LIGI i zobowiązują w niej uczestniczyć według ustalonych zasad - udział w lidze nie jest obowiązkowy a możliwość rezygnacji z niej występuje na każdym jej etapie.


Podsumowując: organizator pozostawia w mocy konieczność korzystania z plastronów dla zawodników biorących udział w projekcie LIGA OCR 2021.

Zawodnicy, którzy nie zastosują się do tego wymogu na danym biegu zostaną zdyskwalifikowani a punkty za zajęte miejsce nie zostaną wliczone do wyników rankingu indywidualnego i drużynowego.


Zachęcamy zawodników do rozsądnego podejścia do tematu przestrzegania zasad LIGI i rozważenia wagi jaką ma uczestnictwo w organizowanych przez OCR Polska projektach rangi krajowej dla ich potencjalnych sponsorów.


Z poważaniem Zarząd OCR Polska


 

Jeśli treści w tym artykule były dla Ciebie przydatne i sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją twórczość, możesz to zrobić wspierając mnie kawą. Przyda się, większość tekstów powstaje w nocy :). Z góry dzięki za wsparcie i do zobaczenia na zawodach.


 


1072 wyświetlenia0 komentarzy

コメント


bottom of page