top of page
 • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

III Mistrzostwa Polski OCR 2020

Zaktualizowano: 31 gru 2020

Już w najbliższy weekend, 5-6 września, odbędą się III Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych zorganizowane przez OCR Polska. Była już północ kraju (Gdynia), był środek (Radotki), tym razem przyszedł czas na południe. Mistrzostwa odbędą się w Rybniku. Zapraszam do przeczytania informacji przygotowanych przez organizatora plus oczywiście moje trzy grosze na końcu.

Frekwencja w tym roku zaskoczyła Organizatorów. Widać, że w tym sezonie Zawodnicy są wygłodniali rywalizacji sportowej. Organizując Mistrzostwa w niepewnej dla wydarzeń sportowych rzeczywistości, założyliśmy udział 300 osób na poszczególnych dystansach: 12 i 3 kilometry oraz 70 drużyn w sztafecie.

Na dzień dzisiejszy (30.08) pozostało już niewiele miejsc. Co nas ogromnie cieszy.

 • 12 km - tu wystartuje 264 zawodników.

 • 3km - 217 zawodników.

 • Sztafeta - 63 zespoły (update 31.08 - brak już miejsc)


Również kategoria KIDS cieszy się powodzeniem. W niedzielę wystartuje ok. 120 dzieci.O rekord Polski i Europy na standaryzowanym przez światową organizację

OCR WORLD torze OCR100 metrów powalczy na chwilę obecną ponad 60 śmiałków.


Kto zdobędzie tytuł MISTRZYNI/MISTRZA w poszczególnych kategoriach? Kto

będzie rekordzistą Polski i Europy ultra szybkiego toru OCR100 metrów? -

TEGO DOWIEMY SIĘ JUŻ W TEN WEEKEND!


Jeśli chodzi o wymogi sanitarne obecnie Rybnik znajduje się w strefie

zielonej, co oznacza odgórnie:

 • na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym, że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

 • wydarzenie nie ma ograniczenia ilości uczestników ale, w rywalizacji nie może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia.

 • publiczność na obiektach sportowych musi zachować odstęp 1,5 m pomiędzy osobami i maksimum 50 proc. liczby miejsc może być zajęte.

 • nie ma obowiązku noszenia maseczek podczas wydarzenia jednak Organizator zachęca do zachowania w ten sposób bezpieczeństwa sanitarnego


Zapisy do 31.08.00 !! i Regulaminy zawodów dostępny w linku poniżej:


Baza zawodów:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

ul. Hotelowa 12, Rybnik-Kamień

Szczegóły dotyczące III Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych OCR POLSKA 2020:
Komentarz Przeszkodowo.pl


To z pewnością najważniejsza impreza przeszkodowa w tym roku w naszym kraju. Tu trzeba być.


Bardzo się cieszę, że w tak niepewnych warunkach OCR Polska podjęło ryzyko organizacji mistrzostw, choć gdy kilka tygodni temu Rybnik trafił do "czerwonej" strefy miałem obawy czy to się po prostu uda. Na szczęście to miasto jest już zielone i możemy rywalizować "bez przeszkód".


Przeszkody

Żart, przeszkody będą, jednak jak zapowiedzieli organizatorzy, to nie będzie powtórka z "dożynek OCR" (tu link do relacji z Mistorzstw 2019, które wzbudziły wiele kontrowersji). To nie będzie 3 km Ninja Warrior, nie będzie długich combosów, co nie oznacza, że będzie łatwo. Zaprezentowany Rulebook jeży się od technicznych przeszkód. Tak więc teraz wszystko zależy od sensownego rozłożenia przeszkód na trasie.Lokalizacja

Sama lokalizacja wydaje się dobrze wybrana. Nie będzie problemu z dojazdem komunikacją publiczną jak to miało miejsce w Radotkach. Sercem imprezy jest lokalane boisko piłkarskie, a wzdłuż głównej trybuny będzie zbudowany tor OCR100. Wszystko to trochę przypomina bardzo udane Mistrzostwa Europy 2019 w Gdyni.


Dookoła sporo lasów, kilka zbiorników z wodą też się znajdzie. Zobaczymy w którym kierunku pójdą Mistrzostwa i czy zdecydują się być czyste czy jednak zahaczą o jakieś błotko.


Jedyny malutki minus, to bardzo słaby zasięg telefonii komórkowej w tym miejscu, co jest wyjątkowo nietypowe w aglomeracji Górnośląskiej, więc mogą być kłopoty z transmisją live.


Nowość - OCR100

Nowością, na którą czekam z ogromną niecierpliwością, są zawody OCR100. Pamiętam emocje jakie wywołała ta konkurencja w Gdyni na Mistrzostwach Europy. To było coś niesamowitego. Tu będzie podobnie. Jest jednak jedna istotna różnica. Tor będzie zbudowany zgodnie z wytycznymi WorldOCR, co oznacza, że najszybszy Polak nie tylko ustanowi rekord Polski, ale również oznacza to, że... zostanie rekordzistą Europy w konkurencji OCR100.Jest to możliwe ponieważ są to pierwsze zawody w Europie, które odbędą się zgodnie z wymogami światowej federacji World OCR. Ważne - rekordzista Europy to nie to samo co tytuł Mistrza Europy. O ten tytuł będzie można zawalczyć w 2021 we Włoszech, ale o rekord już w ten weekend w Rybniku. Chyba, że... pojawi się jakiś zawodnik spoza Polski i jeśli będzie miał najlepszy czas na tych zawodach to on zgarnie rekord Europy, tytuł Mistrza Polski może jednak należeć wyłącznie do obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.


Jest to jednak nie powtarzalna okazja by zgarnąć rekord Polski i Europy za jednym występem. Żeby było ciekawiej, to rekord Polski czy Europy nie musi być w rękach przyszłego Mistrza Polski. Chodzi o to, że najpierw mamy eliminacje i to podczas nich można ustanowić rekord. Walka o tytuł odbędzie się wg poniższych zasad:

 • półfinały rozgrywane są pomiędzy ośmioma (8) najszybszymi zawodnikami i ośmioma (8) najszybszymi zawodniczkami,

 • zawodnicy/zawodniczki, którzy osiągnęli trzeci i czwarty czas w półfinale rywalizują w Finale B o III i IV miejsce oraz o brązowy medal Mistrzostw Polski,

 • zawodnicy/zawodniczki, którzy osiągnęli pierwszy i drugi czas w półfinale rywalizują w Finale A o I i II miejsce oraz o złoty i srebrny medal Mistrzostw Polski.


Sztafety

Mam info z dobrego źródła, że system opaskowy będzie też działał w sztafetach. Tzn. każdy z drużyny będzie miał 3 opaski (tak jak w biegach na 3km i 12km) a za niepokonanie przeszkód będzie musiał wykonać karę na końcu swojej zmiany. Dopiero po zakończeniu kary, kolejna osoba z drużyny może wystartować na swojej zmianie. Zapowiadają się mega emocje.Frekwencja

Co do frekwencji, to cieszy, że pomimo obecnej sytuacji, nie brakuje chętnych do rywalizacji z jednym wyjątkiem... kategoria Elite Kobiet.Dziś ostatni dzień zapisów a na dystansie 3km mamy dziesięć kobiet na liście startowej, a na 12km zaledwie osiem. To trochę mało, trzeba się zastanowić co zrobić by więcej dziewczyn chciało walczyć o tytuł Mistrzyni Polski. Ale to już temat na osobny artykuł.


Dobra, już dłużej nie przynudzam i mam nadzieję, że widzimy się w ten weekend w Rybniku. Zapowiada się super impreza. Piona.330 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page