top of page
  • Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Śląska Liga OCR - wywiad petarda z ojcami założycielami.


Z dumą prezentuję ekskluzywny, niezwykle interesujący zapis rozmowy z pomysłodawcami nowatorskiego w Polsce pomysłu na Ligę indoor / outdoor.


- Cześć, na samym początku przedstawcie się proszę. Cześć wszystkim,

Bartek Sztajer, Lubię Burpees’y

Piotr Jastrzębski, Socios Silesia

i Michał Miczek, Eko-Okna Runners


czyli ojcowie założyciele Śląskiej Ligi OCR 😉

Matki zostały tym razem w domu 😊


- Śląska Liga OCR, to projekt jakiego w polskim OCR jeszcze nie było, opowiedzcie proszę czym w założeniu ma ona być.

Tak, faktycznie to jest coś czego jeszcze nie było w Polskim OCR, przynajmniej nie w takiej skali.


Śląska liga OCR ma w założeniu umożliwiać rywalizację pomiędzy zawodnikami i drużynami OCR z terenu Śląska poza regularnym sezonem startów. Jest to OCR w wersji indor / outdoor, gdzie część wydarzeń jest rozgrywanych w zamkniętych pomieszczeniach, a część będzie rozgrywana na świeżym powietrzu. Nie jest to też czysty OCR jaki znamy z biegów. Każde wydarzenie będzie miało swoją osobną i oryginalną specyfikę wynikającą z miejsca i charakteru rozgrywania zawodów, a w klasyczne zadania OCRowe będą wplecione elementy z innych dyscyplin, jak crossfit, czy typowo siłowe lub kondycyjne.


Wiemy, że na naszym rynku jest to dość nowatorski pomysł, ale mamy informacje, że równolegle w innych krajach powstają podobne pomysły na indoor OCR. Jest to naturalny kierunek wypełniania luki poza sezonem dla głodnych rywalizacji i endorfin zawodników.


MonkeyFly Studio

- Jaki jest formalny Status Ligi? Czy została zarejestrowana jako stowarzyszenie czy jest to luźna organizacja bazująca na wzajemny zaufaniu?

Liga póki co jest bardziej luźną „nie-organizacją” opartą nie tylko na zaufaniu i przyjacielskich relacjach - w końcu znamy się przecież nie od wczoraj 😉. Wszyscy jesteśmy mocno zaangażowani w ten sport, widzimy się na każdych zawodach jako zawodnicy, rozmawiamy ze sobą, więc gdzieś, kiedyś, ktoś wpadł na pomysł: „Hej – zróbmy coś naszego”! W Lidze kładziemy nacisk bardziej na wspólną zabawę, miłe spędzanie czasu i realizację jakiejś tam naszej wizji. Nie traktujemy tego jako projekt, który musi przynieść konkretny rezultat.


Jest to pierwsza i dość luźna edycja Ligi – jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to kolejna edycja będzie bardziej profesjonalna i wyniesiona na wyższy poziom. Wówczas, być może, będziemy już stowarzyszeniem.

- Brzmi to bardzo ciekawie, zanim przejdziemy dalej, chciałbym dopytać gdzie i kiedy zrodził się ten pomysł, kto jest jego ojcem / matką chrzestną? Pomysł na Śląską Ligę zrodził się spontanicznie po pierwszym CzelendżOCR zorganizowanym przez CF Hussars i Lubię Burpees’y jako impreza na otwarcie salki do treningu OCR. Z początku CzelendżOCR miał być dodatkiem do klubowych zawodów Crossfit, ale jakoś tak wyszło, że wyrósł na osobną imprezę dedykowaną zawodnikom OCR. Czelendż okazał się dość trafioną formułą i organizacyjnie tez nawet wyszło. Później poszła reakcja łańcuchowa, bo pomysł rzucony luźno w eter zaczął kiełkować w naszych głowach i od słowa do słowa siedziałem na kawie u Piotra, omawiając razem z Michałem jeszcze formułę i pomysły na ligę. Poczuliśmy pustkę od startów i rywalizacji. Trzeba było to wypełnić. Chcielibyśmy w to wciągnąć wszystkie grupy treningowe i zespoły OCR z terenu Śląska.


CzelendżOCR od którego wszystko się zaczeło.

- OK, to kiedy pierwsze zawody? i jak wygląda harmonogram Ligi? Będziemy rywalizować w 5 lokalizacjach na terenie Śląska od początku lutego do połowy kwietnia. Będą to kolejno :

  • 3 luty - Tor i sala Lubię Burpees’y w CF Hussars

  • 10 luty - Tor SOCIOS SILESIA

  • 24 luty -Studio treningowe Monkey Fly

  • 10 marzec - Tor EkoOkna Runners

  • 4 kwiecień - Tor OCR village

- Jak będzie wyglądał taki typowy event, jakie konkurencje mogą wejść w skład zawodów?

Pojedyncze zawody składają się z 3 przekrojowych konkurencji eliminacyjnych, z których wyłania się zawodników do finału na podstawie zdobytych punktów. W finale walka zaczyna się od zera i finał jest to kumulacja wszystkiego co najgorsze dla najlepszych zawodników.


Konkurencje eliminacyjne... no cóż... będą przekrojowe – sprawdzimy wszystko to, co jest potrzebne dla zawodnika OCR – kondycja, szybkość, siła, wytrzymałość, pomysłowość. Na kilka dni przed zawodami organizator będzie podawał do wiadomości zawodników pewne podpowiedzi czego się można spodziewać, ale niekoniecznie dokładnie 😉.


Każdy organizator (organizator to nie zespół) sam wymyśla konkurencje w zależności od swoich możliwości technicznych. Konkurencje są konsultowane i zatwierdzane przez Ligę (my) – nie ma pełnej dowolności, bo konkurencje muszą spełniać wymogi ustalone w zasadach organizacji wydarzeń.


Z założenia zadania eliminacyjne będą dość krótkie - 3-10 minut na jednego na zawodnika. Ale za to bardzo intensywne.


Każdy CzelendżOCR będzie wyłaniać zwycięzców w kategorii najlepszy Pan, najlepsza Pani i najlepsza drużyna.


Ale to dopiero początek – każde wydarzenie to punkty w lidze, która jest tu główną atrakcją. Na wynik ligowy składają się 4 najlepsze rezultaty z wydarzeń uzyskanych przez zawodników i drużyny. To właśnie za ligę będą największe nagrody i wyróżnienia!


CrossFit Hussars

- Kto będzie uczestniczył, jakie zespoły przystąpiły do Ligi? Zobaczymy kto będzie uczestniczyć – my zapraszamy wszystkich zawodników i zawodniczki i wszystkie Śląskie drużyny. Liga jest skierowana właśnie do tych osób. Póki co na listach startowych jesteśmy my – Socios, Eko-okna, Burpees’y, a także Husaria, Carbon, Wataha + osoby niezrzeszone w drużynach.


- Czy trudno było namówić inne zespoły do przystąpienia do Ligi?

My w trójkę szybko się dogadaliśmy i zmobilizowaliśmy nasze drużyny do zapisów😊

Znamy się z zawodów lub spraw związanych z OCRem - np z Michałem poznałem się na Barbarianie, gdyż razem pokonywaliśmy dłuższą część trasy – był czas pogadać i tak już zostało :D


Do pozostałych zespołów wysłaliśmy zaproszenia – wszyscy się znamy w środowisku – czy to ze wspólnych treningów, czy zawodów czy zupełnie prywatnie. Także nie ma problemu.


Rozumiemy, że jest to początek i nikt nie wie czego się spodziewać, więc pozostałe zespoły być może czekają na rozwój sytuacji. Jednakże jesteśmy zadowoleni z poziomu zapisanych zawodników na pierwsze wydarzenie i liczymy na dalszy rozwój.


- Czy były zespoły które wprost odmówiły

Nie otrzymaliśmy odmowy 😊


Tor SociosSilesia

- Czyli osoby nie zrzeszone w klubach też mogą przystąpić do Ligi? Jak się zgłosić? Oczywiście, że mogą, Zgłaszamy się poprzez formularz rejestracyjny i opłatę 35 zł online lub w ramach wolnych miejsc w biurze zawodów.


Ukończenie jednego Czelendżu wystarczy do bycia sklasyfikowanym indywidualnie w ramach ligi.

Trzeba tylko uważać na rejestracje - technicznie w wydarzeniach rozgrywanych w pomieszczeniach zamkniętych jesteśmy ograniczeni ich wielkością i przyjęliśmy limit 60 osób.


Natomiast jeżeli przepustowość na to pozwoli, to być może na powietrzu limity będą większe. Zawody muszą się jednak zamykać w rozsądnych ramach czasowych.


- Czy są przewidziane nagrody? Jeśli tak to jakie?

W pojedynczych czelendżach przewidujemy puchary / dyplomy / medale - liczymy na nagrody dla zwycięzców sponsorowane od organizatorów i partnerów w postaci np. karnetów do klubów, pakietów startowych na biegi, itp. Raczej będą to drobnostki, ponieważ bardziej zależy nam na docenieniu zwycięzców Ligi 😊


W przypadku zwycięzców Ligi chcielibyśmy ufundować nagrody pieniężne, pakiety startowe, pobyty weekendowe / regeneracyjne i akcesoria OCR. Temat jest w toku i będzie zależeć od frekwencji na czelendżach oraz od zaangażowania partnerów.


Tor Eko-Okna Runners

- Kto w takim razie jest już Waszym partnerem?

Na chwile obecną partnerami Ligi został Barbarian Race, Barbarian Lab, Bieg Cichociemnych im. „Freza”, CF Hussars, Monkey Fly Studio, OCR Village, ......... Nadal aktywnie pracujemy and pozyskaniem partnerów. Pojedyncze wydarzenia będą miały swoich dodatkowych sponsorów o których niebawem poinformujemy.


- Gdzie można znaleźć jeszcze więcej informacji?

Fanpage Ligi na FB „Śląska Liga OCR”, tam będą umieszczane wszystkie niezbędne informacje, wydarzenia i wyniki. Śmiało można się też kontaktować z nami bezpośrednio. W planach mamy budowę swojego WWW, ale to w kolejnej edycji Ligi.


- Dziękuję bardzo za rozmowę i do zobaczenia 3 lutego na pierwszych zawodach Śląskiej Ligi OCR.

Dziękujemy bardzo i serdecznie zapraszamy jeszcze raz wszystkich chętnych do uczestnictwa w ramach Śląskiej Ligii OCR 😊. Do zobaczenia na zawodach.

Jeżeli nie możecie wystartować lub kibicować na miejscu, zapraszamy do śledzenia nas na FB.Śląska Liga OCR harmonogram

246 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page